Продължителността на живота продължава да намалява в САЩ, показват данните за 2017 г., съпоставени с данни от 2014 г. Това намаляване се дължи основно на свръхдозите наркотици и медикаменти, предаде БТА.

"За първи път има тенденция към намаляване на продължителността на живота от голямата грипна епидемия през 1918 г. насам", казва Робърт Андерсън, шеф на отдела за статистически изследвания на смъртността към центъра за здравни статистики на САЩ.

През 2017 г. продължителността на живота в САЩ е била 76,1 години за мъжете и 81,1 години за жените. Средно за населението тя е била 78,6 г. срещу 78,9 г. през 2014 г. Това е с три години и половина по-малко в сравнение с Канада, където също има криза със свръхдозите.

"Тези статистики са обезпокояващи и показват, че прекалено много американци умират от причини, които могат да бъдат избегнати", казва Робърт Редфийлд, директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Кризата със свръхдозите започна в началото на XXI век, но се задълбочи през последните 4 години. Миналата година около 70 000 американци са умрели от свръхдоза наркотици, което е с 10% повече в сравнение с 2016 г. През 2017 г. в САЩ са се увеличили и самоубийствата.

"Ние сме развита страна и продължителността на живота би трябвало да се увеличава, а не да намалява", казва Андерсън.

Има две категории свръхдози - едната е на неопиоидни наркотици от типа кокаин, метамфетамини и други психостимуланти, а втората е на опиоидните вещества и включва хероина, морфина и полусинтетичните опиоиди като оксикодона.  Това е болкоуспокояващо средство, предписвано с рецепта, но отклонено на черния пазар с помощта на лаборатории и някои лекари.

В последно време повечето смъртни случаи се дължат на ново поколение опиоидни вещества като фентанила, който е десетки пъти по-мощен от хероина. При него грешка в дозата е фатална. Принс умря от фентанил. Той бе използван и за екзекуцията на осъден на смърт в Небраска през август.

Кризата със свръхдозите не засяга еднакво всички щати. По-фермерските от централната част на страната са относително пощадени. Кризата е много остра обаче в Нова Англия, където умрелите от свръхдоза са "източник" на над една четвърт от органите за присаждане.

Кризата е много остра и в двата щата от бившия индустриален пояс - Охайо и Пенсилвания, и най-вече в много бедната Западна Вирджиния, където има 58 умрели от свръхдоза на 100 000 души население при средно 22 души на 100 000 за САЩ като цяло.