Безплатни прегледи за рак на кожата ще се проведат на 14 май в рамките на национална кампания за профилактика „Евромеланома 2025 г.“. Това съобщи в Националния пресклуб на БТА дерматологът доцент Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество.
През 2025 г. приоритет за кампанията е постигането на по-добра образованост сред родителите относно вредното влияние на ултравиолетовите лъчи върху кожата на децата. „Евромеланома“ се организира за 20-и път в България, а целта ѝ е да се повиши обществената осведоменост за заболяването, пише БТА.
Наблюдава се повишаване на заболеваемостта от една страна заради глобалното затопляне, а от друга заради повишаване на жизнения стандарт. Човек може да почива повече и за по-дълго, както и да посещава екзотични страни, обясни доц. Матеев.
Децата ще са изложени на до 40% по-висок риск от развитие на рак на кожата, като случаите на злокачествени новообразувания на кожата се очаква да достигнат 680 000 случая годишно до 2050 г., посочи той.
Доц. Матеев поясни, че децата имат проблем с рака на кожата, но не веднага, а след години и допълни, че мъжете са по-предразположени към кожен рак от жените.
В България са организирани над 800 прегледа за миналата година, каза д-р Валерия Матеева, национален координатор на кампанията „Евромеланома“. Участваха над 200 дерматолози и 35 града, допълни тя.
Около 25% от българите ползват слънцезащита рутинно, докато една четвърт никога не ползват, а останалите се защитават срещу слънцето само по време на почивки, посочи Матеева, цитирайки данни от изследване в рамките на „Евромеланома“.
Едва 48% от анкетираните през последните две години заявяват, че използват слънцезащитен крем по време на умишлено излагане на слънце, каза д-р Матеева. Това е спад от 34% в сравнение с хората, които са били попитани същия въпрос преди десет години, когато 82% са използвали слънцезащита, поясни тя.
Само 41% от анкетираните през 2024 г. използват слънцезащитен крем по време на професионално или ваканционно излагане на слънце, което бележи понижение, в сравнение с данните отпреди десет години, когато този процент е бил 66%, допълни д-р Матеева.
По нейни думи, само една процедура в солариум увеличава с 6% риска от рак на кожата. В рамките на десет години, от 8% ползващите солариум нарастват на 12%, съобщи националният координатор на кампанията.
Д-р Валерия Матеева обърна внимание на случаите, в които майки излагат децата си на слънце, за да си набавят витамин Д. Тя посочи, че педиатрите препоръчват витамин Д да се приема под формата на добавки. Кърмачетата нямат никакво място на излагане под слънцето, защото бързо се дехидратират, бързо прегарят, каза още тя.
Ракът на кожата в детска възраст засяга едно дете на всеки пет милиона, допълни д-р Матеева.
Децата не се разболяват от кожен рак, но това се случва по-късно, защото от ранна възраст излагането на радиация води до натрупване на увреждания от радиацията. Това води до образуването на немеланомен рак – карцином, каза професор Снежина Василева, член на борда на Европейската академия по дерматология и венерология.
Тя подчерта нуждата от използването на слънцезащита с фактор от минимум 30+SPF, като в обедните часове нивото трябва да се повиши на 50+SPF.
Професор Василева призова към правилна употреба на количеството на слънцезащитните продукти. Тя припомни, че фотозащита трябва да се нанася на всеки два часа.
Експертите препоръчаха на хората да се доверяват само на специалисти, като споменаха множеството „народни лечители“, които горят образуванията със агресивни субстанции и разтвори, още преди да са разбрали какви са, което те определиха като опасно.
Списъкът на лекарите, които ще участват в кампанията тази година, ще бъде публикуван на сайта на Българското дерматологично дружество.
През 2024 година акцентът на кампанията беше да се обърне повече внимание на вече диагностицираните с рак на кожата пациенти.
Коментари