Ограничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до трайни последствия в запаметяването, в концентрацията на вниманието и да не говорим за още по-сериозни последствия. Това заяви д-р Благомир Здравков за опасното "ТикТок" предизвикателство със задържането на дъха. 

"Като лекар ще кажа, че свободното сърфиране в интернет на подрастващите е токсично и вредно. Като родител ще кажа, че не знам още каква простотия "ТикТок" ще измисли. Защото имаше предизвикателства супермен - единия се хвърля върху ръцете на другите съученици, те го хвърлят, имаше деца с травми, качващи се по движещи се коли и сега това за задържане на дъжа. То всъщност е предизвикателство колко време ще издържиш без да дишаш", обясни лекарят пред БНТ.

"Единият вариант е със задържането на дъха, но другия вариант е чрез помощни средства да си ограничиш дишането. Оказва се, че предизвикателството датира от 2008 година и има над 15 регистрирани смъртни случая в световен мащаб", допълни той. 

"Това е вредно и опасно, защото оставен без кислород, организмът загива в рамките на минути. Най-чувствителната тъкан при липсата на кислород е нервната тъкан, респективно главният мозък. Ограничаването на кислорода за по-дълъг период може да доведе до трайни последствия в запаметяването, в концентрацията на вниманието и да не говорим за още по-сериозни последствия", обясни д-р Здравков.

"И водолазите си задържат дъха, но те са специалсти. При спускането са сваляни постепенно, при връщането на плавателния съд също, защото в противен случай могат да развият кесонна болест, която води до освобождаване на свободен газ в организма", коментира той.