Контактните лещи са удобен и ефективен начин за корекция на зрението, но за да бъдат безопасни и комфортни е важно да се използват правилно. Неправилната грижа или пренебрегването на препоръките на специалистите може да доведе до сериозни проблеми със здравето на очите. Ето защо сега ще поговорим за най-честите грешки при носене на контактни лещи и как да ги избегнете.

Прекомерно носене на лещите

Една от най-честите грешки е неправилната, погрешна или прекомерно дълга употреба, например: 

1. Неправилен период на употреба

Например, носене на едномесечни модели над 30 дни или на тримесечни лещи – повече от три месеца. Дори ако изглеждат в добро състояние, те трябва да се сменят навреме, защото материалът им се износва и става податлив на натрупване на бактерии.

2. Прекалено дълго носене през деня

Дори при най-новите технологии е добре да осигурявате на очите си повече почивка. Като цяло, контактните лещи не бива да се носят повече от 10-12 часа дневно.

Избягвайте и да ги оставяте в окото по време на сън, защото спането с тях (освен ако не са специално предназначени за това) увеличава риска от инфекции.

Неправилна хигиена при съхраняване

Правилната поддръжка на оптичните продукти също е задължителна за запазване на здравето на очите, но и тук могат да възникнат редица грешки, като:

  • използване на стар разтвор – разтворът в контейнера трябва да се сменя ежедневно, а не само да се долива;
  • недостатъчно почистване на контейнера – самият контейнер за разтвор трябва да се измива и да се оставя да изсъхне на въздух всеки ден.

Не използвайте, обаче, чешмяна вода, защото тя може да доведе до замърсяване с опасни микроорганизми.

Пренебрегване на симптомите на дискомфорт

Много хора игнорират първите признаци на проблеми, а това може да доведе до сериозни усложнения. Затова винаги търсете помощ при:

  • зачервяване и сърбеж – ако усетите дискомфорт, сърбеж или зачервяване, свалете контактните лещи и се консултирайте със специалист;
  • намалено зрение – възникването на замъглено зрение може да бъде сигнал за инфекция или отлагания по контактните лещи;
  • чувство за чуждо тяло в окото – при усещане на чуждо тяло е важно да спрете носенето на лещите, докато не ви прегледа лекар.

Не пропускайте и профилактичните си прегледи. Консултациите при офталмолог поне веднъж годишно позволяват навременно откриване на потенциални проблеми. И се посъветвайте с лекаря си преди избор на контактни лещи, за да може той да определи както корекционната сила, така и вида, който ще е най-подходящ за вас.

Ако искате да предпазите зрението си и да се наслаждавате на комфорт в ежедневието си, първокласните и безопасни продукти са само първата стъпка. След това е нужно да спазвате правилата за употреба на контактни лещи и да избягвате някои често срещани грешки, за да виждате ясно, да сте здрави и да се радвате на спокойно ежедневие.