- Апелирам хората да се възползват от безплатните възможности, които касата дава за профилактика и скрининг, а те не са малко, казва управителят на НЗОК
- За 2025 г. са предвидени 5 млн. лева за изследвания при пациенти с онкологични заболявания с медицински изделия за биомаркерна диагностика
- Няма да оставим нито един човек без полагащата му се помощ - има средства
- Доц. Стефановски, за първи път като управител на НЗОК водите преговорите с Българския лекарски съюз. Къде са проблемите при разпределението на 9,5 млрд. лв. и тези пари малко или много са? Кои са вашите приоритети при преговорите?
- Основните ми приоритети бяха подобряване на профилактиката и превенцията, както и здравните грижи за здравноосигурените лица, като всички решения да се взимат с консенсус с договорните партньори на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). С тази нагласа влязох в преговорите за изготвяне на анекси към националните рамкови договори. Новината, която ще споделя, е, че с Българския зъболекарски съюз (БЗС) те вече приключиха и предстои подписване на анекс към Националния рамков договор (НРД) за дентални дейности (ДД) 2023-2025 г. До споразумение се стигна и в работата на преговорните екипи на НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС) и също предстои подписването на анекс към договора за медицински дейности (МД) 2023-2025 г.
Наистина в Закона за бюджета на касата за 2025 г. залегна рекордна сума от близо 9,5 млрд. лв. Това е огромен ресурс, с който съм убеден, че ще покрием нуждите на здравноосигурените български граждани. В Закона са заложени и приоритети, по които ще работим през годината и за които ще бъдат разходвани средствата. Уверен съм, че в преговорните процеси защитихме всички идеи, които имахме, и заедно с БЛС, БЗС и Българския фармацевтичен съюз (БФС)
ще осигурим спокойствие в системата, което да позволи на медицинските специалисти да продължават да си вършат професионално работата
- Ако големите проблеми за пациентите са слабата профилактика и скринингът на социалнозначимите болести, какво предвиждате в тази посока? Ще има ли санкции при пропусната профилактика?
- Няма да има санкции за пациенти и за лекари при пропусната профилактика. В проекта на анекс към рамковия договор за 2025 г. се включват нови изследвания съгласно промените в наредба № 9 от 2019 г. на министъра на здравеопазването за определяне на пакета от дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК в извънболничната помощ, главно в частта за профилактиката и диспансерното наблюдение на пациентите.
Апелирам обаче към отговорно отношение от всеки човек към собственото му здраве. Нека се възползва от безплатните възможности, които касата дава за профилактика и скрининг. А те не са малко.
- Ще има ли промени във финансирането на извънболничната и болничната помощ? В каква посока?
- Вярвам, че всички участници в преговорния процес са удовлетворени и най-вече пациентите. Когато говорим за пари, те винаги могат да бъдат и повече. Това, което съм сигурен обаче, е, че няма да оставим нито един пациент без полагащата му се помощ, има средства. В НЗОК има достатъчно гъвкави бюджетни механизми, за да успеем с тази най-важна задача.
Разбира се, отново искам да отбележа, че като част от програмата ми за управление на НЗОК ще насочим усилията си към подобряване на профилактиката и превенцията на заболяванията. В тези области има увеличение на средствата и това ще помогне за постигане на поставените от мен и екипа ми цели.
Конкретно на въпроса ви - преговорните екипи на БЛС и на НЗОК се договориха за обеми и цени на дейностите в извънболничната медицинска помощ, които да влязат в сила от 1.01.2025 г., в процеса на подготовка на анекса към НРД. Анексът за дентални дейности е подписан от ръководството на БЗС, а днес ще се подпише и от членовете на Надзорния съвет на НЗОК.
- Има ли злоупотреби и надписване на дейности в болниците? В частните или в държавните болници нарушенията са повече? Ще има ли промяна в санкциите?
- Имаме такива констатации, а и добрата новина е, че вече все повече граждани ни сигнализират. Това е много важно и съдействието на хората ни помага много. Освен тях, разбира се, нашите контролни органи също работят постоянно, за да се предотвратяват тези недобросъвестни практики. Те се отнасят до отчетена, но неизвършена медицинска дейност в лечебни заведения за болнична помощ - както в частни, така и в държавни болници. Най-често здравноосигурените лица твърдят, че не са били хоспитализирани или не е осъществен изискуемият болничен престой.
Съгласно Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и действащите НРД санкцията за такива нарушения е “частично прекратяване на договора“ за съответната медицинска дейност от пакета, по която е отчетена неизвършената дейност. Възстановяват се на НЗОК и неоснователно получените суми от съответното лечебното заведение. Тези случаи се установяват основно по жалби и чрез провеждане на анкети със здравноосигурени лица.
- Трябва ли държавата да плаща биомаркерите - изследвания, за които изненадващо лекарите са против?
- В Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. са предвидени 5 млн. лева, които касата ще заплаща по амбулаторна процедура за специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания с медицински изделия за биомаркерна диагностика. За да се случи това, НЗОК инициира предприемане на промяна на подзаконовата нормативна база от Министерството на здравеопазването, за да може да се пристъпи към преговори с БЛС за анекс към НРД за 2023-2025 г. След това НЗОК ще определи групите медицински изделия за биомаркерна диагностика, след което ще се проведе договаряне с производители и търговци на едро с тези медицински изделия. В резултат на договарянето ще бъде изготвен списък, съдържащ конкретните медицински изделия, които НЗОК ще заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги. Иначе
краткият отговор е “да”, държавата трябва да плаща за тези изследвания
Вървим по този път и вярвам, че ще се поздравим с успех в името на пациентите.
- В представянето на концепцията си за управление на НЗОК пред Комисията по здравеопазването поставихте акцент върху електронизацията и дигитализацията в здравеопазването. В краткото време, в което сте управител на НЗОК, успяхте ли да направите нещо в тази област?
- Дигитализацията в здравеопазването е сред моите основни приоритети. Във времето, когато бях зам.-министър на здравеопазването, работих много за трансфера на данни от системите на Здравната каса към Националната здравноинформационна система (НЗИС). По различни причини процесът така и не беше стартирал, преди да встъпя в длъжност в НЗОК. Една от първите ми задачи беше да отпуша този процес.
В НЗОК създадох работна група с представители и на “Информационно обслужване” АД, която вече започна работа по обогатяване на здравните досиета на пациентите чрез прехвърляне на данните от системата на фонда към НЗИС. Целта е пациентите да разполагат с цялата информация в досието си чрез мобилното приложение еЗдраве и на my.his.bg, а медицинските специалисти да имат достъп до записите със здравния статус на гражданите. Обединението на двата информационни масива ще повиши значително качеството на здравните услуги в България, ще съкрати времето за обслужване, а пациентите ще имат по-голяма възможност да контролират здравната система, да я предпазват от злоупотреби и източване на публичен ресурс.
Процесът започва със записите на протоколи за скъпоструващи лекарствени продукти за извънболничната помощ, задължителните имунизации и помощните средства. Това
ще помогне на пациентите да проследяват лесно и бързо сроковете за изтичащите протоколи,
помощните средства и др., а родителите ще получат достъп до цялата информация за ваксините на децата си, включително историческите данни преди 2022 г. Трите групи от данни ще станат достъпни до края на юли 2025 г.
- Хората приветстват увеличените възможности за еЗдраве. Има ли сигнали от пациентите за нарушени права, след като проверят какво пише в системата за медицинските дейности, които се водят в досиетата им?
- Нови функции на мобилното приложението “еЗдраве”, което е разработено от “Информационно обслужване”АД, значително увеличават възможността на пациентите да контролират здравната система, да я предпазват от злоупотреби с публични средства. Всички потребители на “еЗдраве” имат възможност да активират получаването на известия, като по този начин те ще бъдат своевременно информирани за нови записи в електронното им пациентско досие - издадена рецепта, направление, готов резултат от лабораторно изследване и др. Наблюдава се нарастване на сигналите от пациентите след извършена проверка на електронното им здравно досие в Персонализирана информационна система на НЗОК, в НЗИС и чрез официално мобилно приложение на НЗИС “еЗдраве”.
Неписаният обществен договор между нас и хората е да има неразрушимо партньорство. Именно затова създаваме тези условия в електронното здраве, за да могат и хората да се чувстват и да станат все по-активни участници в това партньорство, а не да бъдат просто зрители, изолирани от процеса на харчене на държавните пари. Все пак това са пари на всички тях, на всички нас.
- Ще има ли разширение на достъпа до електронните услуги тази година?
- Вървим натам, даже ще кажа нещо повече - тичаме натам към по-богата и голяма електронизация на системата. И няма да спрем, нито да се откажем. Светът се развива, ние няма да останем в ХХ век. Дигитализацията на системата е един от основните ми приоритети като управител на НЗОК. Това е бъдещото.
НЗОК е една от първите институции, която докладва, че информационните ѝ системи са приведени за работа с еврото. НЗОК създаде информационен портал, откъдето договорни партньори и граждани могат да се информират за готовността на информационните системи на касата. През портала граждани и договорни партньори могат да задават въпроси, свързани с работата на институцията при преминаване към еврото. В НЗОК е създадена организация чрез разпределение по компетентност към съответните специализирани дирекции и експерти, които ще изготвят отговорите.
Паралелно работим активно и завършваме проекта за преминаване на работа изцяло в електронна централизирана среда на деловодната система на НЗОК и 28-те РЗОК. Това ще облекчи както във вътрешната кореспонденция между НЗОК и РЗОК, така и в междуинституционалната, когато в нея участват повече от две страни. Значително ще се намали времето за отговор до граждани и договорни партньори, така и до институциите, включени в средата за електронен обмен на съобщения.
НЗОК работи усилено и по въвеждането на контрол в реално време на предписаните от договорните партньори и отпуснати от аптеки лекарствени продукти,
медицински изделия и храни за специални медицински цели. Тези дейности се извършват в пряка колаборация с Българския фармацевтичен съюз, Министерството на здравеопазването, “Информационно обслужване” АД и софтуерни фирми, обслужващи медицинския и аптечен софтуер. Предстои стартирането на преходния период и въвеждането в реална експлоатация от 01.06.2025 г. на въведения контрол в реално време.
Предвижда разширяване на обхвата на известяването чрез SMS и Viber. Така пациентите не само ще са информирани наверме, но ще могат да контролират разходванети от НЗОК средства.
- Вече 26 г. НЗОК изпълнява основната си функция - да осигурява равен достъп на здравноосигурените до медицински грижи. Какво искате да постигнете и да оценяват хората след 1, след 2, след 5 години?
- Моята цел е, за което и приех номинацията за управител на НЗОК, е да подобря максимално грижите, които здравноосигурените лица получават за техните здравни вноски, както и спокойствие в работата на медицинските специалисти, работещи със здравната каса.
- Краткосрочната ми цел е да приключим трансфера на данни от системите на НЗОК към НЗИС и да въведем автоматичните контроли за медицинските дейности и изписването на лекарства.
- Средносрочно да се намали значително административната тежест за здравноосигурените лица и договорните ни партньори.
- До края на мандата си ще положа всички усилия здравноосигурените граждани в България да получат медицинската грижа, както хората в останалите страни от Европейския съюз.
CV
Доц. д-р Петко Стефановски, дм е възпитаник на Медицинския университет – Плевен, където завършва “Медицина”, а по-късно и “Обществено здраве и здравен мениджмънт”. Има придобити специалности по “Спешна медицина” и “Анестезиология и интензивно лечение”.
От 2014 г. е част от преподавателския състав на Катедрата по анестезиология и интензивно лечение към МУ - Плевен.
Д-р Стефановски е бил дългогодишен ръководител на “Спешно отделение” в УЧБАЛ “Д-р Георги Странски” в Плевен.
Зам.-министър на здравеопазването в екипите на проф. Хисто Хинков и на Галя Кондева.
През март 2025 г. парламентът го избра за управител на НЗОК.
Коментари