Майсторът на ендоваскуларната хирургия проф. Мариано Палена пристига отново в спешната болница на 13 и 14 май, каза началникът на Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛСМ “Пирогов”
- Д-р Мартинов, след Великден научихме, че в “Пирогов” е спасен кракът на пациентка, за който лекари са били категорични, че трябва да се ампутира. Интервенцията е минала, докато гост на болницата е известният специалист проф. Мариано Палена. Разкажете повече за неговата методика на работа и за операцията.
- Проф. Мариано Палена дойде в “Пирогов” през април, за да покаже своя опит. Работихме общо 8 случая и се видя, че става въпрос за голям майстор в ендоваскуларната хирургия. В неговия център
са разработили няколко методики за отпушване на малки съдове
на крака при безнадеждни пациенти. От медицинска гледна точка те иначе биха подлежали на ампутация на пръсти или част от крайник. Центърът на проф. Палена е в град Абано Терме, близо до Падуа и Венеция - те са пионери в тази насока на медицината. Организират всяка година конференция във Венеция, казва се КLIK. Темата е критичната исхемия на крайника, която заплашва от ампутация, т.е. тя е крайната фаза на периферносъдовата болест. Поддържаме контакт с този център в Италия от 2018 г., ходил съм там на обучение, използвам някой от методите им, но е съвсем различно такъв специалист да гостува в клиниката, която ръководя.
Проф. Палена ще дойде отново на 13 и 14 май, ще работим отново 8 случая с критична исхемия на крайника при диабетици. В клиниките на “Пирогов” по традиция идват най-тежките случаи от цялата страна. Колеги от Клиниката по съдова хирургия, от гнойно-септична хирургия, отчасти от Клиниката по изгаряния, разбира се, и ендокринолог, тъй като обикновено пациентите са диабетици, са ангажирани в работата ни с тези болни. С годините се получи
многофункционално звено за лечение на диабетно стъпало и критична исхемия
на крайник. Затова проф. Палена дойде при нас, надявам се да стане традиционно неговото посещение, за да може да се обучават и млади колеги. За моя радост, има интерес, защото те директно от извора виждат как се провеждат тези интервенции.
- Подходът на проф. Палена по-различен ли е от традиционните методи на ендоваскуларно лечение?
- Традиционните методи претърпяха сериозно развитие, но там, където свършват уменията, настойчивостта и надеждата на всички стандартни оператори, започва работата на екипа на д-р Палена. Т.е. те отиват извън границите на възможностите на стандартните методи, тъй като прилагат нови техники, но със същите материали, които се използват в ендоваскуларното лечение. Те имат изключително много иновативни начини за справяне с невъзможните ситуации, пред които се изправя обикновено хирургът при тези случаи. С умение, майсторство и иновация в използването на техниката те успяват да постигнат това, до което другите спират.
Достъпът е от двете страни на запушването на кръвоносния съд на крайника, т.нар. ретроградни техники. Нашият център има много сериозен опит в тази дейност. Имаме над 300 случая, в които използваме подобни техники. Но пак казвам, че имаме какво да научим от проф. Палена. Той е оператор с 800-1000 интервенции годишно. А нашият общ брой операции за 10 г. е около 3000, така че можете да си представите за какъв опит става дума, доказан по света. Имаме късметът да се докоснем до голям виртуоз в ендоваскуларната хирургия. Тези техники са познати, ние използваме голяма част от тях, но все пак научаваме решения, които не биха ни хрумнали в разрешаването на сериозните случаи, с които работим.
- Чудесно е, че имате желание да се учите. Проф. Чирков често казваше, че е хубаво лекарите у нас да се учат до живот...
- Така е, това е философията на тази специалност - особено в последните 50 г. По темата, която коментираме - преди 10-15 г. пациентите, показани за ампутация, директно губеха крайника си, без даже да се мисли, че може с нещо да се помогне. Аз започнах да работя в “Пирогов” именно с пациенти, които бяха насочени към ампутация, но постепенно с времето и колегите се убедиха, че е по-добре да се опита да се спаси каквото може.
Нашата успеваемост дори преди да дойде професор Палена, е 95%
За 12 г. сме спасили от ампутация на крак над 2000 души.
- Често ли имате пациенти, при които се налага ендоваскуларно лечение или ампутация на част от крайник?
- Сравнително често имаме такива пациенти. Почти ежедневно имаме ендоваскуларна процедура, пациентите не са в толкова критично състояние, а имат ограничен капацитет на движение, болка и т.н. Но около 10 души месечно са в тежко състояние с критична исхемия на крайник, която е свързана с постоянни и много силни болки, които се усилват нощем по време на покой, с рани на краката, при които се налага такова лечение. Още толкова пациенти имаме с внезапно запушване на вена от тромб, които също лекуваме. Успяваме да разтворим тромба с въвеждането на специални катетри с медикамент, който го разтопява. И в двата случая има риск от ампутация на крак, но в единия заболяването се усложнява от критична исхемия, а в другия става дума за остра исхемия, предизвикана от появата на тромб. Ако има остра болка в крака, бледост на кожата, изтръпване, е необходимо да се потърси специалист навреме.
- Може ли да се забави процесът на атеросклероза и натрупване на холестеролови плаки в съдовете?
- Атеросклерозата е генерализирано заболяване, което започва от сърцето с коронарната болест, с мозъчносъдовата болест, със стеснение и запушване на сънните артерии и
чак накрая се засягат кръвоносните съдове на крайниците
Но процесът е един и същ – отлагане на холестерол в съдовете. Той протича дълго - от 3 до 5 десетилетия излагане на рискови фактори. Един от тях е генетичната предразположеност, която не може да се модифицира, вторият е възраст – около и над 50 г., мъжкият пол е по-засегнат.
Човек трябва да знае, че това заболяване се предава наследствено и поради тази причина
- около 40-годишна възраст е добре да се следи редовно холестеролът и при необходимост да се направи лекарска консултация.
- да се спре пушенето,
- да има редовен спорт и умерената физическа дейност – ходене няколко пъти седмично и плуване са достатъчни за намаляване на сърдечносъдовия риск.
- Средиземноморската диета с повече риба, пиле и салати, с намаляване на червеното месо, е препоръчителна.
- По-добре е тези мерки да започнат да се вземат около 40-годишна възраст, а не на 70, когато може да има и други заболявания.
CV
Д-р Иван Мартинов е началник на Отделението по инвазивна кардиология на УМБАЛСМ “Пирогов” от 2013 г. досега. Има придобити специалности “Вътрешни болести” (2003 г.), “Кардиология” (2007 г.), Сeртификат по инвазивна кардиология (2010 г.), магистър е по Обществено здраве и здравен мениджмънт към МУ - София, от 2016 г.
През април т.г. Спешната болница бе домакин на първото посещение в нея на проф. д-р Мариано Палена, който демонстрира високи постижения в ендоваскуларната хирургия и спаси крака на 44-годишна диабетичка от ампутация. На 13 и 14 май италианският професор отново ще оперира 8 българи заедно с екип от Отделението по инвазивна кардиология на “Пирогов”.

Коментари