За изминалото деветмесечие на тази година санкциите и сумите за възстановяване от болниците са 10 068 хил. лв., при 7 964 хил. лв. за същия период на 2017 г.Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос за контролната дейност на Националната здравноосигурителна каса, предава БТА.

В периода са били извършени 5101 проверки на болници, като процентът на проверките, завършили с установени нарушения е 24.3 на сто от общо извършените проверки. Проверките с установени нарушения през 2018 г. са с близо 5 на сто по-малко в сравнение с 2017 г. Най-често констатираните нарушения в болниците са неизпълнение на диагностични или терапевтични процедури, непроследени показатели с патологични отклонения, нелекуване на придружаващи заболявания, неспазени критерии за дехоспитализация и некоректно попълване на медицинска документация.

От януари до септември тази година са били извършени и 9 973 проверки в извънболничната медицинска и дентална помощ, като в 888 от тях са били открити нарушения. Прекратени са 20 договора с изпълнители на медицинска и дентална помощ поради влязла в сила санкция за прекратяване.

За контролната дейност по предписване и отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение министър Ананиев посочи, че са били извършени 1266 проверки, като при голяма част от тях са били констатирани нарушения.

Просрочените задължения на болниците намаляват, като към 30 септември 2018 г. спрямо същия период на предходната година се отчита намаление от 15 на сто. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол днес. Ананиев посочи, че от 161 млн. лв. просрочията намаляват с повече от 24 млн. лв.

Той уточни, че МБАЛ "Бургас", УМБАЛ "Пловдив", УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" и Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология отчитат намаление на просрочените задължения към 30 септември 2018 г. с над 13 млн. лв.

Към 30 септември, от всичките 62 болници с над 50 на сто държавно участие в капитала, просрочени задължения вече нямат 20 от тях, отбеляза министър Ананиев.

Задълженията на общинските лечебни заведения са отговорност на собственика им, т.е. общините, напомни министър Ананиев и добави, че и при тях има тенденция на намаляване на просрочията. По думите му, изпратено е писмо до кметовете на общини, в които има болници, с препоръка да организират прилагането на Единния стандарт за финансово управление и в общинските лечебни заведения - търговски дружества.