Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за т.г. в размер на един милион лева, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Средствата са предназначени за закупуване на ваксини за безплатна имунизация срещу коклюш на бременни жени през 27-36 гестационна седмица от бременността, организиране на имунизационния процес, разкриване на имунизационни кабинети и осигуряване провеждането на лабораторна диагностика на коклюш поради продължаващото епидемично разпространение на заболяването в България. 

Към април 2024 г. в 22 държави членки на Европейски съюз е въведена имунизация срещу коклюш при бременни. Осигуряването на ваксини за бременни жени в България ще спомогне за уеднаквяване на имунизационната практика в ЕС, особено в условия на епидемично разпространение на ваксинопредотвратимо заболяване и за недопускане създаването на дискриминационни предпоставки за достъп до профилактична дейност. 

Имунизацията на бременни жени ще доведе до предпазване на новородените деца, които са в най-голям риск от усложнения, хоспитализация и смъртен изход от коклюш в ранна детска възраст до навършване на възраст за обхващане със задължителна планова имунизация (от шестседмична възраст) чрез пасивен имунитет, придобит трансплацентарно от майката. 

Разширява се и възможността за лабораторна диагностика на коклюш в страната, а изследвания на клинични проби, взети от болни при определени критерии, ще се правят във Варна, Пловдив, Плевен, София и Стара Загора. Това ще позволи, поради нетипичното протичане на заболяването в голяма част от случаите, да бъде определено реалното разпространение на епидемията в страната, засегнатият брой лица и тяхното възрастово разпределение, както и да бъде извършен анализ на епидемията и необходимостта от предприемане на допълнителни мерки.

От 9 май са в сила временни противоепидемични мерки заради разпорстранението на коклюш в страната. С нормативни промени, обнародвани вчера в Държавен вестник и със заповед на министъра на здравеопазването в служебния кабинет е дадена възможност ваксинирането на бебетата срещу коклюш да започне при навършване на шестседмична възраст, а бременните жени, при определени условия, да се ваксинират срещу коклюш.