От Държавна агенция закрила на детето публикуваха резултати от направената проверка в МБАЛ "Д-р Иван Селимински" АД град Сливен. При проверката е установено, че при лечение на деца без придружител се използва връзването на крайниците на децата в разрез с правилата на лечебното заведение. 

Не е установена причина, поради която деца под 7 години са настанявани в болница без придружители. А персоналът казва, че връзването на деца не е необичайна практика в страната, дори когато не се извършват венозни вливания. 

А за отстраняването на противоречивите практики е дадено на изпълнителния директор на болницата задължително предписание, придружено с методически указания за изпълнението му.

"Предвижда ли Министерството на здравеопазването проучване на причините, довели до този потресаващ случай, от гледна точка на подготовката и подкрепата на медицинския и немедицински персонал за работа с деца?" пита Мария Брестничка, директор на Национална мрежа за децата в пост в социалните мрежи.

Тя публикува решението на Държавна агенция за закрила на детето за вързаните бебета в сливенската болница, но поставя под съмнение дали ще има решение на проблема.  

Ето какво пише във фейсбук Брестничка:

"Помните ли връзваните бебета в сливенската болница?

Ето заключенията от проверката на Държавната агенция за закрила на детето.

"при лечението на непридружени деца в Отделение по детски болести се използва метода на имобилизиране в разрез с разписаните за лечебното заведение правила "

"прилагано е нехуманно имобилизиране на деца"

"Констатирано е, че периодите, в които крайниците на децата са свободни, са по-скоро изключение и се касае за едно почти перманентно фиксиране."

"Не е установена писмена информация поради какви причини деца на възраст под 7 години са били настанени за лечение в болничното заведение без придружител."

"Персоналът сочи, че практиката да връзват деца с постоянен венозен източник, дори в периоди, в които не се извършват вливания, се прилага и в други лечебни заведения в страната."

Перманентно фиксиране. Нехуманно отношение. Не е установено защо бебетата са без придружител. Прилага се и в други отделения.

Имахме доста въпроси по отношение на този случай и далеч няма отговор на всички. Тук бих поставила само един:

Предвижда ли Министерството на здравеопазването проучване на причините, довели до този потресаващ случай, от гледна точка на подготовката и подкрепата на медицинския и немедицински персонал за работа с деца?".

Мария Брестничка, директор на Национална мрежа за децата
Снимка: Facebook/Maria Brestnichka
Мария Брестничка, директор на Национална мрежа за децата Снимка: Facebook/Maria Brestnichka