Според проучвания аерозолът от IQOS не влияе негативно на качеството на въздуха в затворени помещения, казва директорът по научните въпроси във “Филип Морис Интернешънъл”.
Д-р Жизел Бейкър е директор по научните въпроси във “Филип Морис Интернешънъл”. Ръководи стратегиите за връзки с научната общност по отношение продуктите с намален риск и отговаря за представянето на научните изследвания на “Филип Морис Интернешънъл” на продуктите с намален риск пред експертите по обществено здраве и регулаторните органи. Д-р Бейкър има докторска степен по биометрия и епидемиология от Медицинския университет на Южна Каролина. Тя ръководи проект по разработване и изпълнение на програма за намаляване на риска от заболявания с оглед научно обосноваване и количествено измерване на риска при продуктите с намален риск в следпазарни условия.
Значителният напредък за намаляване на пушенето през последните 40 г. не намалява броя на пушачите в световен мащаб, тъй като прирастът на населението изпреварва намаляването на броя на пушачите. В света има близо 1,1 милиарда пълнолетни пушачи и по прогнози на Световната здравна организация броят им към 2025 г. ще се запази. Това съобщи д-р Жизел Бейкър - директор по научните въпроси във “Филип Морис Интернешънъл”, на медийна среща дискусия за продуктите с намален риск на компанията.
Тютюнопушенето се смята за свързано с повишен риск за сърдечносъдови заболявания, рак на белия дроб, хронична обструктивна белодробна болест и др., като тютюневият дим се счита за причинител на близо шест милиона смъртни случая годишно. Предвид големия брой пушачи “Филип Морис Интернешънъл” вижда потенциал в разработването и предлагането на по-малко рискови алтернативи на цигарите за пълнолетните пушачи. При ефективни политики и регулации пушачите ще имат достъп до научните данни за продуктите с намален риск, разработени с цел да притежават потенциал да намалят риска за пушачите в сравнение с това да продължат да пушат. Бездимни алтернативи могат да променят живота на милиони мъже и жени, които пушат и не могат или не искат да се откажат от навика си.
“Фундаменталната промяна при новите продукти в сравнение с цигарите е премахването на горенето и замяната му с нагряване, обясни д-р Бейкър.
Основният проблем
при тютюнопушенето
е горенето,
а не никотинът
Според редица експерти и независими проучвания, макар че никотинът води до пристрастяване и не е безрисков, той не е основен причинител на заболяванията, свързани с пушенето. В основата на научната работа по разработване на бездимни изделия “Филип Морис” залага на хипотезата, че вредата от пушенето и рискът от заболявания са пряко свързани с излагането на вредни вещества в тютюневия дим, образувани при горенето му. Температурата на върха на димящата цигара е над 800 градуса и при горенето на тютюна се отделят над 6000 вредни и потенциално вредни вещества, 100 от които са доказани канцерогени. Докато бездимните алтернативи не развиват повече от 350 градуса. Епидемиологичните проучвания показват, че ако пушачът спре да пуши, рискът от заболявания, свързани с пушенето, намалява. И тъй като отказът от пушене е “златният стандарт” за оценка на намаления риск за пушачите, целта на компанията е да разработи продукти, чийто рисков профил е възможно най-близък до този при отказ от пушене. За да може един бездимен продукт да е успешен обаче, трябва да отговаря на два критерия. Не е достатъчно да има научно доказан намален риск, той трябва и да удовлетворява изискванията на пушачите, като се доближава по вкус, сетивно удоволствие и ритуал до цигарите. Наред с вкуса и други сетивни аспекти е важно да се осигури набавянето на никотин, което да е сходно с това при цигарите, за да се постигне приемане от пълнолетните пушачи.” В тази връзка Жизел Бейкър изтъкна, че е важно да се предлага разнообразие от бездимни продукти, за да се задоволят предпочитанията на пушачите. Затова две от продуктовите платформи на компанията са изделия с нагряване на тютюн (един от които е IQOS) и са предназначени за пушачи, за които е важен ритуалът.
В научната си програма ФМИ прилага цялостна многостeпенна програма за оценка, която се базира на методите, използвани от фармацевтичната индустрия, подчерта д-р Бейкър. Тя допълни, че в съответствие с указанията на Американската агенция по храни и лекарства компанията следва многостъпкова програма за научна оценка.
“Новите изделия са проектирани така, че да се премахнат или намалят концентрациите на вредни и потенциално вредни вещества в аерозола в сравнение с тези, които са налични в цигарения дим. Компанията провежда научни изследвания за оценка на химичния състав и физичните свойства на аерозола от тютюневия стик - образуване на вредни или потенциално вредни вещества, и на ефекта му върху въздуха в затворени помещения. По отношение на химичния състав и физичните свойства на аерозола данните показват, че концентрациите на вредни или потенциално вредни вещества в образувания от тютюневия стик аерозол са средно 90% до 95% по-ниски от тези, измерени в дима от стандартна референтна цигара. Установено е също, че аерозолът от IQOS не влияе негативно на качеството на въздуха в затворени помещения. След като продуктът е разработен и бъде доказано, че в отделения от него аерозол има по-ниски концентрации на вредни вещества в сравнение с тези в цигарения дим, той преминава през токсикологична оценка. В експериментите с мишки с фокус върху развитие на емфизем и атеросклероза се симулира отказ от пушене чрез преминаване на излагане на чист въздух след двумесечно излагане на цигарен дим. Тогава
белите дробове на
мишките започват
да се възстановяват,
няма признаци за влошаване на атеросклерозата. В потвърждение на този резултат е установено, че преминаването от цигари към IQOS води до съпоставими резултати при мишките като тези, наблюдавани при отказ от пушене. Намалена е и токсичността на аерозола от IQOS. Клинични проучвания осигуряват данни за употребата и приемането на бездимните продукти от хора, както и данни за техния потенциал за намаляване на излагането на вредни вещества и потенциала за намален риск от развитие на заболявания, свързани с пушенето, в сравнение с продължителното пушене. Клиничните резултати сочат, че преминаването към IQOS има положително въздействие върху здравния риск при пушачите спрямо пушенето.”
Проучванията на “Филип Морис” са доказват, че концентрацията на никотин и времето за достигане на пикови никотинови концентрации в кръвта са съпоставими с тези при пушачите и при участниците, преминали на IQOS. “Освен това резултатите оценка на степента на желание за пушене са еднакви при пушачите и при преминалите на IQOS. Това сочи, че преминалите на IQOS нямат желание да го ползват по-често, отколкото пушачите имат желание да си запалят цигара, и че според тях IQOS е приемлива и удовлетворителна алтернатива на пушенето по отношение на удовлетвореността”, допълни д-р Бейкър.
В шестмесечно клинично проучване компанията е измерила осем здравни индикатора, за които е известно, че се повлияват благоприятно при отказ от пушене. Установило се е, че след преминаване от пушене към IQOS за шест месеца всички тези индикатори се променят в посоката, в която се изменят при спиране на пушене, като при 5 от тях измененията се оказват статистически значими. Данните от второто шестмесечно проучване д-р Бейкър обеща да предостави допълнително, тъй като резултатите се анализират в момента.
За да имат бездимните изделия положително въздействие върху общественото здраве, е важно непушачите да не започват да ги ползват, а пушачите, които имат намерение да се откажат от пушенето и действително спрат, да не се откажат от това си намерение поради наличието на тези продукти.
“Нашите проучвания показват, че много малък процент от непушачите изразяват намерение за употреба на IQOS, докато процентът при пълнолетните пушачи е до 39%. Данните от Япония сочат, че значителен дял от потребителите на цигари са преминавали изцяло на бездимни продукти - през 2017 година е отбелязан спад в продажбата на цигари с 18,4%, като същевременно общият брой на потребители на тютюн не е намалял, което означава, че тази “ниша” е заета от бездимните изделия. Всеки ден 10 000 пълнолетни пушачи по целия свят преминават на IQOS и към момента потребители в света са над 5,8 млн. души. Около 80% от хората, преминали към IQOS, го използват в над 95% от случаите, а в останалите случаи ползват други тютюневи изделия”, цитира ученият.
От 2011 г. насам ФМИ е публикувала над 160 статии и раздели в издания с взаимен научен контрол, в които описва своите подходи, методи и проучвания за оценка на продуктите.
“Клиничните проучвания, осъществени от независими изпълнители, почти всяка седмица, откакто IQOS е на пазара, потвърждават и възпроизвеждат резултатите от изследванията на компанията. Съвпадението в резултатите между клиничните изследвания на компанията и тези от независими източници е факт, когато екипите използват сходни утвърдени научни методи и еднакви референтни единици.”
Най-доброто, което някой може да направи за здравето си, е никога да не започва да пуши или да спре изцяло да употребява тютюн, ако вече е потребител. Също така трябва да е ясно, че бездимните алтернативи не са безрискови, но в компанията вярваме, че преминаването на продукти, при които не протича горене, а нагряване на тютюна, е потенциално по-добрият избор за всички онези, които в противен случай биха продължили да пушат, обобщи д-р Бейкър.
Коментари