Ако от време на време ви излизат херпеси на устата, сте забелязали, че те цъфват не само от стрес или през зимата, когато ви втриса, а също толкова често и през лятото. Причината? За много хора е изненадващо, но един от провокиращите фактори е силната слънчева светлина. Дали това има някаква все още неизучена връзка с механизмите на нова терапия срещу най-агресивния рак на кожата - малигнения меланом, не може да се каже. Общото е, че основен виновник за агресивния злокачествен тумор е увреждането на кожата от ултравиолетовата слънчева радиация. За успеха в лечението на меланом с участие на херпесния вирус съобщават в последното издание на Journal of Clinical Oncology изследователи от Южнокалифорнийския университет. Пробивът е една от най-хубавите новини от годишната среща на Американското дружество по клинична онкология, която събира световния елит в специалността.
В телата на 70-90% от хората дреме вирусът херпес симплекс тип 1 (HSV-1), който причинява болезнените мехури по устата. Веднъж заразен, човек е носител до края на живота си. Когато е неактивен, вирусът "спи" в група нервни клетки. Някои хора никога не развиват симптоми, други периодично образуват типичните мехури по устата. Обяснява се със слабост на имунната система и активиране на вируса от настинка, стрес, травми, операция, излагане на силно слънце или за много часове под лъчите в продължение на сезона.
Е, същият този вирус, но леко модифициран, дава добри резултати в съчетание с онкологична терапия при напреднал меланомен рак на кожата на различни места, който не се повлиява от друго лечение. Около 30% от меланомите започват в съществуващи бенки. "Меланом" означава "черен тумор", но по изключение може да е розов или дори бял. Расте бързо и има способността да дава разсейки във всеки орган.
В проучване със 140 души изследователите получават обнадеждаващи резултати. При 30% методът е намалил значително размера на тумора, а при всеки шести той е изчезнал.
Резултатът е изключително окуражаващ. Меланомът е най-смъртоносният рак, дава разсейки още в началото на развитие на тумора, прогнозата за преживяемост е няколко години или дори месеци и малигненото заболяване е сред най-честите онкологични диагнози. За терапията вирусът е променен така, че да не причинява херпеси. След инжектиране в болната тъкан той се насочва към тумора, "размножава" се в раковите клетки, за да ги унищожи, като щади здравата тъкан. Едновременно модифицираният херпесен вирус предизвиква цялостно имунната система и тя става по-ефективна в борбата си с лошите клетки. В същото време онкологичният медикамент блокира ключов протеин, който раковите клетки използват, за да избегнат имунната система, като по този начин улеснява имунната система да разпознае и атакува тези клетки.
Комбинираната терапия била прилагана в осем цикъла през 2 седмици. След това пациентите, при които лечението имало резултат, започнали да се подобряват и само с онколекарството. Изследователите смаяни установили, че третираните и нетретираните тумори се държали еднакво. Това предполага, че херпесният вирус може да открива рака в цялото тяло, а не само в инжектираната област. Хипотезата е, че може да е потенциално активен и при тумори, които са по-трудни или невъзможни за достигане и пряко въздействие.
Коментари