Научен пробив на екип от университета "Джонс Хопкинс" прави възможно да се спре ослепяването при диабетиците.

Ретинопатията е усложнение от захарната болест, от което болният постепенно губи зрението си. При него високите нива на кръвна захар увреждат ретината. Ако диабетът бъде открит рано, ретинопатията се предотвратява. Въпреки това всяка година десетки милиони диабетици по света биват диагностицирани и с ретинопатия. В крайните й стадии окото се оперира с лазер. Той обаче може да спаси само централното зрение и много често го прави за сметка на периферното и на нощното.

В момента лечението е според пациента и зависи от стадия. Новото изследване предлага по-добър подход. То доразвива по-раншно откритие, че очите на диабетика се увреждат от белтъка VEGТ. Терапията срещу VEGT обаче, макар и успешна като цяло, не помага на всички болни. Сега се оказва, че и друг белтък причинява диабетна слепота. Той се казва ангиопоиетин-4 и ако бъде включен в терапията, тя ще стане приложима за всички болни.

Учените са сравнили сълзи на здрави хора, на диабетици със здрави очи и на диабетици с ретинопатия. Измерили количеството белтъци в пробите. Оказало се, че в сълзите на диабетици с напреднала ретинопатия има по-високо ниво на VEGT. При някои от тях обаче нивото на VEGT е било по-ниско, отколкото при здрави хора.

"Стана ясно, че тук влияние оказва и друг фактор. Макар VEGF да играе важна роля за растежа на кръвоносните съдове в окото, той не е единственият фактор", изтъква д-р Акрит Содхи в научното съобщение за откритието. Според него, ако се създаде лекарство, блокиращо ангиопоиетин-4, и то се съчетае с вече съществуващите анти-VEGF медикаменти, диабетната ретинопатия ще бъде излекувана.

Сега екипът изследва дали ангиопоиетин-4 е свързан и с други очни болести, които засягат ретината - например дегенерацията на макулата.