LED осветлението със светодиоди се използва широко за светещи надписи, светлинни сигнали и за фарове на коли. Но тази светлина се излъчва от токсични материали, сред които арсен и олово. При счупване лампите замърсяват средата и са отровни за хората.

Сп. "Сайънтифик рипортс" съобщи за научен пробив, който може да замени LED технологията с нещо много по-екологично - нар и куркума.

Статията със заглавие "Бяла светлина от растителни екстракти" описва как под въздействие на светлина с дължина на вълната под зрителния праг на човешкото око (380 нанометра) сместа от екстракти от нар и куркума започва да излъчва видима бяла светлина с хроматичен индекс 0,35.

При това учените са успели да настроят цветовата "температура" на получената светлина, като са регулирали съдържанието на антоцианини в сместа. Резултатът е каскаден пренос на енергия между фоточувствителните молекули (хромофори) в сместа, съдържаща и желатин. Преносът става от полифеноли към куркумин и после към антоцианини.

"Получихме почти бяла светлина от растения с проста, евтина и незамърсяваща технология, пишат авторите Викрам Сингх и Ашок Мишра. Това не е правено досега. При наличието на огромен брой естествени флуоресценти с нея може да се открият и други биоматериали с лесна за настройване цветова температура."

Според авторите на технологията LED се падат 20% от световното потребление на електричество.