Ниските стойности, макари в препоръчваните граници, говорят, че организмът извлича минерала от костите и те стават по-чупливи, казва в интервю за "24 часа" проф. д-р Сотир Марчев, дмн, началник на Клиниката по кардиология към Медицинския институт на МВР, почетен член (FESC) на Европейското кардиологично дружество, републикански консултант по кардиология. Още за него четете след интервюто.

- Професор Марчев, читателите на “24 часа” се чудят защо от месеци не откриват съветите ви на здравните страници на вестника, ще разплетете ли загадката?

- Причината е, че подготвях шестото издание на книгата ми “Как се разчита ЕКГ”. Тя вече е по книжарниците и оттук нататък нещата са в ръцете на читателите. Така че с удоволствие ще продължим да отговаряме на въпроси на страниците на вестника и да коментираме важни теми, които не сме засегнали в книгата с интервюта “Бъдете здрави! Как”, които през последните години са излизали в “24 часа”.

- Една от темите в читателските въпроси е за ролята на магнезия за здравето. Изненадва ли ви?

- И да, и не. Донякъде е неочаквано, че читателите напипват тема, която е актуална и за медицината. От друга страна, въпросът говори за осъзнато отношение към здравето и нарастваща здравна култура. Дефицитът на магнезий в нашите тела е масова епидемия, каквато са и затлъстяването, хипертонията, инсулиновата резистентност. Причината епидемията от дефицит на магнезий да върви успоредно е една и съща - нездравословният начин на живот и в частност нездравословното хранене. Нездравословният начин на живот и нездравословното хранене, както водят до затлъстяване, до инсулинова резистентност, до диабет, до хипертония, са причина и за намален магнезий в тялото ни.

Магнезият е много важен за правилната работа буквално на всички органи. Той е втори по разпространение вътреклетъчен елемент, катион след калия. А в нашето тяло е четвърти след калция, калия и натрия. Възлов е за редица процеси в организма. Магнезият участва в около 500 ензимни реакции, включително по разцепване на аденозинтрифосфата.

- Защо изтъквате тази реакция?

- Аденозинтрифосфатът е молекулата, която носи енергия, и нейното разцепване води до освобождаване на енергията. За този процес трябва магнезий. При дефицит човек страда от лесна уморяемост, отпадналост, защото има трудност в освобождаването на енергия.

- Как точно нездравословното хранене пречи за осигуряването на нужния на тялото елемент?

- Някои казват “Нездравословни са тези храни, които съдържат много мазнини.” Други: “Това са храните, които съдържат много въглехидрати (захари)”. Но да не навлизаме в спора между тези две крайности, защото са еднакво неверни. Това, за което всички са единодушни, е, че нездравословните храни са бедни на магнезий.

- В кои храни да търсим източник на магнезий?

- В по-големи количества магнезий има в зелените листни зеленчуци, в ядките, в семената. Всъщност - във всичко здравословно за ядене. И поради това нездравословното хранене причинява дефицита на магнезий.

За повече яснота трябва да се върнем “малко” назад във времето. Астрономите твърдят, че Земята се е появила преди 4,5 милиарда години. А биолозите и химиците смятат, че животът на Земята е възникнал преди 4,2 милиарда години.

Дали тези 300 милиона години от появата на Земята до появата на живота са достатъчни да се зароди животът на Земята, е спорно. Някои твърдят, че животът на нашата планета е донесен чрез метеорити от други планети. Други, че е възникнал спонтанно на Земята. Но няма спор, че от 4,2 милиарда години насам животът се развива на Земята и че той е започнал в първичния океан. Първичният океан като всички океани е бил солен, с много натриев хлорид. Затова, когато животът е възникнал, околната среда е била богата на натриев хлорид. Обратно, първите живи организми са натрупвали в себе си калий и магнезий. Тоест калият и магнезият са елементите на живите организми, а натрият - на околната среда.

Когато след милиони години животът е излязъл от океана на сушата при нас, многоклетъчните организми, като наследство от първичния океан остава нашата междуклетъчна течност, нещо като вътрешен океан. Между всички наши клетки има междуклетъчна течност и нейният състав е богат на натриев хлорид - наподобява състава на първичния океан, в който е възникнал животът. Докато вътре в нашите клетки има калий и магнезий. По-точно - би трябвало да има достатъчно количество калий и магнезий.

- Само нездравословното хранене ли е причина за дефицита на магнезия?

- Макар и много важен, абсолютният дефицит на магнезий в нездравословните храни е част от проблема. Друг фактор е, че нездравословната храна е богата и на фосфати.

- Например?

- Газираните безалкохолни напитки са един от основните източници на неорганични фосфати в съвременната диета. Независимо дали имат в себе си кофеин, или нямат; независимо дали съдържат добавена захар, или не, много често те са богати на фосфати. А в нашия стомашно-чревен тракт фосфатите се свързват с магнезия в неразтворим комплекс, който не може да се усвои. Фосфатът в напитки, както и фосфатът в храните допълнително способстват в нашия организъм да постъпва по-малко магнезий.

Влияе и диурезата. Отпадните продукти от всички мастноразтворими вещества напускат нашето тяло през черния дроб, а водоразтворимите - през бъбреците. Магнезият е водоразтворим. Всичко, което стимулира диурезата - кара ни да уринираме повече, води до по-голяма загуба на магнезий. Алкохолът провокира повишена диуреза и улеснява дефицита на магнезий. И ако далеч не всички консумират ежедневно алкохол, мнозина всеки ден пият кафе и често - не едно. Например с трите кафета, които аз пия, губя повече магнезий.

Прекомерно извеждане на магнезия се наблюдава и при хора, които поради киселини, или ГЕРБ - гастроезофагеална рефлуксна болест, вземат инхибитори на протонната помпа. Тези лекарства също пречат за резорбцията на минерала и пациентите имат нужда от повече магнезий.

Бременните и жените, които кърмят, също имат повишен “глад” за магнезий, който невинаги успяват да наваксат.

И някои бъбречни заболявания водят до непрекъсната загуба на магнезий. Така, както някои хора имат калий-губещ бъбрек и непрекъснато имат хипокалиемия, така други имат магнезий-губещ бъбрек и поддържат хипомагнезиемия.

- Липсата какво причинява?

- На първо място се осуетява неговата роля на биорелаксант. По принцип магнезият отпуска мускулите - както гладката мускулатура, това е неволевата мускулатура, така и напречно набраздената. Това е обикновено волевата мускулатура. 

Когато в тялото ни има дефицит на магнезий, настъпват крампи – най-често по краката, по стъпалата, по пръстите. При крампите мускулът се свива и не се отпуска. Това причинява болка. Крампите са класически признак на липсата на магнезий. Но това важи не само за напречно набраздените мускули.

Много от нашите читатели преди две години може би са гледали полуфинала на “Ролан Гарос”, когато опитният Джокович играеше срещу новоизгрялата звезда Алкарас. Алкарас непрекъснато беше с крампи и лекарите му даваха магнезий с цел мускулите да се отпуснат, но въпреки всичко Алкарас загуби. Липсата на магнезий води до болезнени контракции, крампи на мускулите и приемът на магнезий е едно от средствата за тяхното лечение. Важи не само за напречно набраздените мускули, а и за гладките мускули, за неволевата мускулатура. Липсата на магнезий води до спазми при уриниране и до запек.

Освен че е мускулен релаксант, магнезият участва в регулирането на сърдечния ритъм. Хората с понижен магнезий по-често имат ритъмни нарушения и затова ние - кардиолозите, при много аритмии използваме магнезия. Има една смъртоносна тахикардия - торсад де пойнт, тахикардия тип “тирбушон”, при която в интензивните отделения правим венозно по няколко грама магнезий.

Минералът участва и в регулацията на нервните импулси. Затова някои хора с магнезиев дефицит имат мигрена и нерядко тя се влошава от недостига на магнезий. При хора с тежка мигрена понякога проверяваме дали с добавка на магнезий това специфично главоболие няма да се облекчи. Но освен мигрената нерядко главоболието се дължи на спазъм на мускулите между черепните кости и кожата под косата. Те са извън черепната кухина, но често напрягането им причинява главоболие. За решаване на проблема понякога помага даването на магнезий.

- В книгата “Бъдете здрави! Как” казвате, че за да заспи човек, мускулите трябва да се отпуснат – и това ли е свързано с магнезия?

- Ако мускулите не могат да се отпуснат, човек не успява да заспи. За възрастните хора, които не могат да заспят, един добър вариант е магнезий вечер преди сън. Това е статистически достоверно. Нямаме доказателства, че минералът удължава общото количество сън, нито че помага сутрин да се събудиш по-късно. Но имаме доказателства, че помага вечер на заспиването.

Друга много съществена роля на магнезия е, че участва в ефекта на инсулина. Магнезиевият дефицит води до инсулинова резистентност. В момента стандартите за диагноза и лечение на захарен диабет са на Американската диабетна асоциация. В тях много ясно е казано, че лекуването на магнезиевия дефицит спомага за преодоляването на инсулиновата резистентност. По данни от тази година адекватният прием на магнезий съдейства екстремно пълни деца да не развият захарен диабет.

- Как да разберем имаме ли дефицит?

- В нашето тяло има около 25 грама магнезий. От тях в кръвта са само около 100 мг, от останалото количество най-много е в костите. Заедно с калция магнезият е задължителна градивна единица на костите. Затова хората, които имат магнезиев дефицит, имат по-често и костни проблеми и остеопороза. Когато в тялото липсва магнезий, организмът го извлича от костите и го вкарва в кръвта, за да компенсира що-годе нивото да е добро.

Разумно е всеки пълнолетен човек да изследва в лаборатория колко му е магнезият в кръвта - в частните лаборатории струва от 3 до 5 лв. Ако в серума магнезият е под нормата, значи е доста зле, защото организмът първо изтегля от тъканите, от костите и чак най-накрая количеството пада под долната граница и в кръвта. Затова на повечето хора с магнезиев дефицит всъщност минералът не им е под норма в кръвта, а в долната половина на референтните стойности.

- Кои са границите на нормата?

- В световен мащаб нормите са от 0,85 до 1,1 милимола на литър.

Хората, които са здрави и нямат оплаквания, да живеят здравословно, да не купуват и да не гълтат хапчета. Ако обаче човек има някои от типичните оплаквания - крампи по бедрата, прасците, стъпалата; спазми при уриниране; запек; ритъмни нарушения; мигрена, главоболие; инсулинова резистентност - да си премери магнезия.

Ако е под долната граница, да взема препарат, съдържащ магнезий, защото щом и в кръвта е под нормата, дефицитът е сериозен. За повечето хора дефицитът е в тъканите, в клетките, в костите, а в кръвта е в долната половина на границите на нормата. В такива случаи има два начина да се опитаме да разберем реалното състояние. Единият е да го измерим в клетките - в лабораториите имат тест за магнезия в еритроцитите. Но струва над 130 лева – несравнимо повече, отколкото човек да си купи една-две опаковки магнезий и да провери дали би се чувствал по-добре. Ако да, причината е ясна.

- Има десетки видове магнезий, как да избираме?

- В болниците правим магнезиев сулфат венозно, например при късни токсикози на бременността, при ритъмни нарушения, защото се разтваря много добре в инжекционната течност. Но през устата не става. Обяснението е банално: причинява разстройство. Другото име на магнезиевия сулфат е английска сол.

- Сещам се за книгата с вашите любими медицински вицове, където има и един посветен на английската сол - ще го разкажете ли?

- Собственик на хотели се оплаква. Ей – вика, това английските туристи са много претенциозни хора, бе. Не можеш да им угодиш. Сутрин им давам английска закуска, следобед им даваме английски чай. Всичко им готвим с английска сол, а те – недоволни.

Английската сол и не само тя, а всички неорганични соли на магнезия, каквито са магнезиевият оксид, магнезиевият карбонат, въпросният магнезиев сулфат, всички неорганични соли на магнезия, имат лоша резорбция. Те не се усвояват и остават в червата, където въздействат на гладките мускули и причиняват диария. Затова, когато човек има запек, му даваме неорганична сол на магнезия, например английска сол, магнезиев сулфат. Когато човек има крампи по мускулите, мигрена, главоболие, инсулинова резистентност, аритмии, тогава ние гледаме към органичните соли на магнезия. Те се резорбират добре, постъпват в кръвта и качват нивото на магнезия в кръвта. И понеже напускат червата в посока на кръвта, почти не причиняват разстройство.

- Кои магнезиеви соли са органични?

- Например магнезиевият оротат, магнезиевият глицинат, магнезиевият цитрат, магнезиевият треонат. Те са органични соли на магнезия и ги използваме, когато искаме да повишим нивото на магнезия в кръвта.

- А как да се взимат за най-добър ефект?

- Препоръките са като за пиенето на вода. На хората, които искат да живеят здравословен живот, им казваме: осем чаши вода на ден, около 2 литра. Обаче не наведнъж, а равномерно през деня, за да остава водата в организма и да хидратира. По същия начин с идея за равномерност е препоръката за препаратите, съдържащи органични соли на магнезий, когато има нужда от тях. Първата седмица три пъти на ден, а след това два пъти на ден, докато се оправи. След това да си прегръща здравословния начин на живот и да не обикаля аптеките.

- Може ли приемът на минерала да е неподходящ за някого?

В кардиологията използваме магнезий, включително и венозно при нужда, срещу нарушения в ритъма с висока сърдечна честота, за да я забавим и нормализираме. Затова не е подходящо болни с бавен пулс да приемат магнезий.

Всички мастноразтворими вещества, като холестерола и много лекарства, напускат тялото ни през черния дроб, докато всички водоразтворими вещества, като креатинин, калий, магнезий, напускат тялото ни през бъбреците. Затова човек със здрави бъбреци трудно може да получи хипермагнезиемия (магнезий в кръвта над нормата), но при бъбречна недостатъчност избягваме лекарства и добавки, повишаващи калия или магнезия.

Визитка: Проф. д-р Сотир Марчев, дмн, е началник на Клиниката по кардиология към Медицинския институт на МВР. Почетен член (FESC) на Европейското кардиологично дружество. Републикански консултант по кардиология. Има придобити специалности по вътрешни болести, кардиология и здравен мениджмънт. Притежава европейски и български сертификати за експертно ниво по ехокардиография, електрокардиостимулация и инвазивна кардиология. Член е на управителния съвет на Българската асоциация по ултразвук в медицината. Специализирал е във Виена, Осака и др. През 2005 г. описва първите български пациенти със стрес-индуцирана (такоцубо) кардиомиопатия. Главен изследовател на първото в историята на българската кардиология клинично проучване фаза 1а. Има защитена кандидатска дисертация в областта на тъканната доплер ехокардиография и докторска дисертация върху стрес индуцираната кардиомиопатия.

Автор на едни от най-четените български медицински учебници – “Как се разчита ЕКГ”, “Как се преслушва сърце, бял дроб и корем”, “Как се разчита рентгенография” и др. Както и на книгите “Бъдете здрави! Как” (съставена от 24 интервюта във вестник “24 часа”), и “Любимите ми медицински вицове”.