Още два медицински хеликоптера ще пристигнат в България до края на 2025 г., а догодина се очакват нови три машини. Това заяви здравният министър Силви Кирилов. Той, вицепремиерът Томислав Дончев и представители на Европейската комисия посетиха болница "Св. Екатерина", за да проверят как върви изграждането на площадка за медицински хеликоптери там.

Общо 7 са въздушните линейки по европейска програма и имаме един, закупен със средства на българската държава, обясни министър Кирилов.

Вече летят три медицински хеликоптера. Първият пристигна през февруари 2024 г., а другите два - тази година. Всички машини са произведени от италианската компания Leonardo и представляват най-новото поколение въздушни линейки.

В момента функционират и две площадки за медицински хеликоптери - в София и Сливен.

До 2024 г. страната ни беше последната в ЕС без въздушна спешна медицинска помощ. Новата система ще спасява 180 човешки живота годишно и се очаква да намали смъртните случаи при катастрофи и аварии с 25-30%. Това е особено важно, като се има предвид, че България има втората най-ниска очаквана продължителност на живота в ЕС.

Проектът струва общо 155 милиона лева и е финансиран почти изцало от европейски средства. Първият хеликоптер е закупен за 22,2 милиона лева от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите - за 129 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост.

Новите хеликоптери са модел Leonardo AW109 Tekker- специално проектирани за спешни медицински услуги. С максимална скорост от 281 км/ч тези машини могат да достигнат всяка точка в България в рамките на 60 минути.

Хеликоптерите са оборудвани с най-съвременната медицинска апаратура - кислородни системи, смукателни системи за дихателни пътища, оборудване за интензивни грижи и дори възможност за трансплантация на органи.

Всяка машина може да превозва една носилка плюс 3-4 медицински специалисти или две носилки плюс двама специалисти.

За планински спасителни операции хеликоптерите са оборудвани с външна спасителна лебедка с капацитет 272 кг и кабелорез за спешни случаи.

Шест бази ще покриват цялата страна. В момента работят базите в София и Сливен. До края на годината се очаква да заработят още в Пловдив, Търговище, Долна Митрополия и село Габровница в Монтанско.

В София и Сливен ще базират по 2 хеликоптера, а в останалите градове - по един. Освен това са планирани 21 болнични площадки за кацане, от които 14 са вече изградени.

Проектът създава 128 нови работни места - 43 пилоти, 21 лекари, 20 парамедици, 31 инженери и технически персонал, 7 диспечери и 8 други позиции. Всички медицински специалисти са преминали специализирано обучение във Военномедицинската академия.