България е обхваната от топлинна вълна подобно на много страни в западното полукълбо. При 30-35 градуса в продължение на вече много дни жегата поставя на изпитание здравето дори на младите и здрави хора. Основните заплахи са от обезводняване, прегряване - топлинен или слънчев удар, които могат да завършат фатално дори при правилно лечение.
Въпреки че всяка година експертите се обръщат към обществото със съвети (вижте ги по-долу ), не намаляват пострадалите от екстремните горещини.
Призивът сега отново е да се прилагат всички възможни средства да оцелеем без последици от адската жега и опожаряващите лъчи, включително с избора на подходящо облекло. Оказва се обаче, че съветите за цвета на дрехите пораждат най-голямо объркване. От едни лекари ще чуете препоръката да носите бели или поне светли дрехи, от други - черни, тъмни или ярко обагрени одежди. Каквото и да си мислите, и двата съвета са верни.
Японският национален институт за екологични изследвания проведе прост експеримент, който може да ви заинтересува, разказа главен асистент Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи. Изследователите оставили манекени, облечени с различни цветове тениски, на 30 градуса на слънце в безветрен ден и измерили температурата на всеки от тях.
Белият цвят държал най-хладно, ако изобщо може да се каже така за 30°. След него се нареждат по-светли тонове като сиво и жълто, които били сравнително близо до температурата на околната среда. А черните и зелените надхвърлили 50 градуса до петата минута – разлика от над 20° спрямо началото на експеримента.
Онкологичният институт “Хънтсман” към Университета на Юта дава аргументите за избор на тъмни дрехи. Проучванията там показват, че по-тъмни цветове, като синьо или черно, поглъщат и задържат повече ултравиолетови лъчи от бялото и пастелните светли нюанси. Това означава, че е по-малко вероятно увреждащите УВ лъчи да достигнат до кожата. Но се оказало, че не всичко е въпрос на полюси. Ярките цветове, като огненочервено например, също могат да абсорбират слънчевите лъчи. Колкото по-ярък е цветът, толкова по-голяма е защитата - сигналножълтата дреха е по-силно фотозащитна от млечножълтата.
Друг съвет на онколозите е да изберете одежди от плътни платове. И една мегаизненада - полиестерът и найлонът са по-защитни от избеления памук или вискозата. (Затова някои хора погрешно се произнасят с презрителното "пълен изкуственяк" за банските костюми и плажни дрехи от слънцезащитни тъкани. Оказва се търсено предимство.)
Какво още казват онколозите? Сухият плат предлага по-голяма защита от мокрия; по-старите, изтъркани или избелели дрехи са по-малко ефективни в протекцията от вредните лъчи; всички участъци от кожата, които не са защитени с дрехи, да бъдат покрити със слънцезащитен крем; шапките с периферия от всички страни са по-добър избор за превенция на рак на кожата на лицето и врата от моделите с козирка. За предпазване на очите от “слънчев” рак правилото е слънчеви очила с 99–100% УВ защита.
А какво да направим за защита на общото си здраве, припомня Зорница Спасова, изследовател в областта на изменението на климата и общественото здраве.
“В резултат на горещото време настъпват физиологични реакции в организма. Пада кръвното, повишава се притокът на кръв към кожата, настъпват изпотяване и преразпределение на кръвта за охлаждане на вътрешните органи. Ако тези механизми са недостатъчни, може да се развият заболявания, свързани с топлината. Най-лекото е топлинно изтощение, по тежест следват топлинни крампи, топлинен синкоп, а най-тежкото и животозастрашаващо състояние е топлинният удар. В 10% от случаите дори да се третира, сериозното състояние предизвиква летален изход.
Топлинният удар може да доведе до трайни увреждания на нервната система, мозъка, бъбреците, както и до летален изход. Най-уязвими са малките деца, бременните жени, възрастните, хората с хронични сърдечносъдови и респираторни заболявания, диабет. Също така и хората с психични разстройства. Работещите на открито в селското стопанство, строителството, горското стопанство и т.н., тези, който работят в кухни на заведения за хранене, са в голям риск при горещо време. Също и хората, работещи в неклиматизирани помещения.
В риск са и обитателите на последните етажи. За големите градове е характерен така нареченият топъл остров, тоест в центъра на града обикновено се отчитат по-високи температури, отколкото в периферията му. Тези, които живеят в централните райони на големите градове, са в по-голям риск. При тях е по-голямо топлинното натоварване заради топлия остров. Много уязвими са и бездомните.
В риск от всички болести, свързани с топлината, са и хората, които нямат климатици вкъщи. По статистика в България имаме най-нисък процент на климатизация в домовете в целия ЕС. Едва 46% от жилищата разполагат с охлаждащи системи, като от семействата с ниски финансови възможности само едно от три има възможност да поддържа поносими температури вкъщи.
Жегата става екстремно опасна, когато се задържи няколко последователни дни. Затова и определението за гореща вълна е поне три дни или повече с високи температури. В умерените ширини това са дни с максимални температури над 30°. Но в България се приема за горещо време, когато температурата на въздуха е достигнала или надхвърлила 32°. Когато в продължение на няколко дни се натрупва топлина в сградите, асфалта, а и в телата ни, тогава тя става опасна. Епизодичната разходка откъм слънчевата страна на улицата обикновено няма веднага да ти докара топлинен удар, но продължителното натрупване на топлина, без да си почине организмът, да се охлади след претоплянето, е опасно. Не така стоят нещата с оставането в паркиран на слънце автомобил. Въздухът в купето се загрява много бързо до много високи стойности и там престоят и в минути може да бъде фатален, особено за малки деца и домашни любимци.
Вече имаме доста последователни дни с горещо време и съответно топла вълна, а прогнозата за София е високите температури да се задържат поне още седмица след лекото понижение през уикенда под 30°С. В населените места във вътрешността на страната прогнозата е и за още по-високи максимални температури. В момента имаме обявени жълти и оранжеви кодове за високи температури за цялата страна, изключение правят планинските райони и черноморското крайбрежие, където водата все още действа охлаждащо. В събота предстои рязка смяна на времето и са обявени предупредителни кодове за интензивни валежи с гръмотевици на много места в страната.
Ако се повишат и нощните температури над 20°, защото дните са дълги и слънчевото греене е продължително, става още по-опасно за здравето. В такива нощи, наричани с красивото определение тропически, но всъщност доста тежки за организма, тялото не може да се освободи от натрупаната топлина. Всеки следващ ден след топла нощ е изпитание за организма.
Универсалните съвети за живота в горещо време и при топли вълни е да не се допуска да се натрупа топлината. Да не стоим дълго време на места, където няма климатик, или в помощения, в които не се охлаждаме нощно време. Препоръчително е поне 3 часа на ден да прекарваме в помещение с климатик. За да не увеличаваме прегряването, е важно да се ограничат напитките с кофеин или с добавена захар. Алкохолът е абсолютно забранен. Задължително за добрия тонус е да се поддържа добра хидратация – колкото се може повече вода или айрян, натурални сокове без добавена захар.
Ще помогнем на терморегулацията си и ако облеклото ни е от естествени материи. Широките дрехи осигуряват слой въздух между тялото и облеклото, който действа като изолатор.
По всякакъв начин трябва да се използват и пасивните методи за охлаждане. Например да си засенчваме дома - с външни ролетни щори, тенти, с плътни пердета, най-добре блекаут, които не пропускат слънчевата светлина.
Добре е по възможност да се пулверизира въздухът. Влагата много помага за охлаждане. От това следва и съветът да си носим вода не само за пиене, а и да си напръскаме лицето, дрехите, когато се налага да сме по-дълго навън в горещо време. Добър вариант са и преносимите акумулаторни или на батерии вентилаторчета. Ефектът от тях е по-осезаем, ако се овлажним, защото, ако е много топло, въздушната струя от вентилатора ще нагнетява върху нас горещ въздух.”
Коментари