Програма "Детско здравеопазване" се грижи за здравето от раждането до 18 г.
Заради масовото затлъстяване при младите нов акцент е възможността да се изследв холестерол на 16 г.
НЗОК се грижи за здравето на всяко дете чрез програма „Детско здравеопазване", като осигурява пакет от профилактични прегледи в зависимост от възрастта на детето.
С новия анекс на Националния рамков договор за медицинските дейности (2023-2025) дейността може да се осъществява от лечебни заведения за първична извънболнична помощ, които имат наети медицински сестри/акушерки/лекарски асистент или имат сключен договор с практика за здравни грижи.
Какви прегледи осигурява НЗОК?
До навършване на едномесечна възраст на детето:
- анамнеза и подробен статус, съвети за грижи за новороденото и насърчаване на кърменето - до 2 прегледа до навършване на едномесечна възраст с препоръчителен интервал от 7 до 14 дни;
- до 28-ия ден от раждането детето се посещава в дома от личния му лекар - първият преглед се извършва до 24 часа след изписване от лечебното заведение при осъществен избор на родителите/законните настойници на лекар на детето.

Те са наети от общопрактикуващия лекар. Медицинските сестри, акушерки или лекарски асистенти не сключват договор за работа с НЗОК/РЗОК. Това могат да направят само общопрактикуващи лекари, които наемат по преценка медицински персонал.
След първия месец до навършване на 1 година:
- анамнеза и подробен статус, измерване на ръст, тегло, оценка на психическо развитие - един път в рамките на календарния месец, измерване на обиколка на глава и гърди – през първите 6 месеца след раждането – при всеки преглед; един път на 9-месечна и на едногодишна възраст – по време на ежемесечния преглед;
- обща оценка на зрението - ориентировъчно, обща оценка на слух - 2 пъти годишно, на 6-месечна и едногодишна възраст;
- клинично изследване за дисплазия на тазобедрените стави с определяне на риска от дисплазия - 2 пъти, при навършване на едномесечна и 4-месечна възраст;
- ехографско изследване на отделителна система - еднократно на 6-месечна възраст;
- преглед за ранно откриване на вродена/наследствена очна патология – еднократно между 6-месечна и едногодишна възраст;
- медико-диагностични изследвания се правят 2 пъти годишно при навършване на 6-месечна и едногодишна възраст за: хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, хематокрит, MCV, MCH, MCHC - седимент в урината, изследване на албумин в урината.
От 1 до 2 години:
Анамнеза и подробен статус, измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди, оценка на психично развитие
- 4 пъти годишно – през период не по-малък от 2 месеца.
От 2 до 7 години:
- анамнеза и подробен статус, измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди – 2 пъти годишно, през период не по-малък от 4 месеца;
- оценка на психично и физическо развитие – 1 път годишно;
- оценка на зрителна острота - ориентировъчно – 1 път на 5-годишна възраст;
- медико-диагностични изследвания се правят за хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, MCV, MCH, MCHC, хематокрит и СУЕ - един път на 3-годишна възраст. Изследване за чревни паразити – Ентеробиус вермикуларис, Аскарис лумбрикоидес, Ламблия интестиналис и Хименолептис нана – един път годишно.
От 7 до 18 години:
- анамнеза и подробен статус, измерване на ръст, тегло, гръдна обиколка, измерване на артериално налягане, оценка на физическо развитие, изследване за зрителна острота (ориентировъчно) и цветоусещане, отклонения в развитието на опорно-двигателната система, изследванe на урина за протеин (с тестлента) - един път за календарната година.
Провеждат се следните медико-диагностични изследвания: ПКК поне 8 показателя, урина (химично изследване и седимент) на 7, на 10, на 13 и на 16 г.; кръвна захар, триглицериди, HDL холестерол, LDL холестерол – на 16-годишна възраст.
Нов акцент при профилактиката в детска възраст е възможността да се изследва холестерол съвсем рано, което има отношение към профилактиката на затлъстяването, което става все по-разпространено сред децата. В изследването на кръвта има заложен и холестерол при децата на 16 години.
ВЪПРОС НА СЕДМИЦАТА
Знаете ли как да получите медицинска помощ, ако
личният ви лекар е в отпуск?
Личният лекар трябва да осигури на лицата, записани в пациентската му листа, подходящ начин за оказване на медицинска помощ. Той задължително обявява в амбулаторията на място, достъпно за здравноосигурените лица, записани в пациентската му листа, своя месечен график.
В графика се посочва и заместник на избрания общопрактикуващ лекар (ОПЛ) за случаите, когато той не може да изпълнява лично задълженията си, както и неговото местоположение, телефон и други начини за контакт, а също и местонахождението, телефона и другите начини за контакт и с дежурния кабинет и/или лечебното заведение, осигуряващи медицинска помощ на пациентите извън графика на ОПЛ.
Ако случаят е спешен, пациентите трябва да се обърнат към Спешна помощ, а тези с липса на възможност за придвижване да позвънят на телефон 112.