579 абсолвенти от випуск 2021 на Медицинския университет в София получиха дипломите си пред президента Румен Радев и премиера Кирил Петков. На тържествената церемония в зала 1 на НДК присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на здравеопазването Асена Сербезова, министърът на образованието Николай Денков, кметът на София Йорданка Фандъкова, депутати и др.

274 от абсолвентите са българи, 53-ма са с отличен успех, а трима са абсолютни отличници и получиха наградата “Златен Хипократ”. Сред чуждестранните студенти пък има петима отличници.

Да следваш медицина изисква време, усилия и преодоляване на редица трудности, но да завършиш медицина само по себе си е постижение, защото лекарската професия е по-различна от всяка друга, заяви ректорът на Медицинския университет - София акад. проф. Лъчезар Трайков. В словото си той отбеляза, че последните 2 г. от обучението на младите лекари е преминало под знака на пандемията. Но ясно доказтелство за тяхната професионална подготовка, морал и чувство за дълг е включването им като доброволци в ковид отделенията.

“Надявам се повечето от вас да останат тук в държавата, която ви приюти и ви даде образование и в която са вашите учители”, подчерта здравният министър Асена Сербезова.

“Да създадеш добър лекар е мисия, в която Медицинският университет - София е безспорен лидер. Едва ли има друг случай президент, вицепрезидент, премиер, министри, народни представители и кмет на София да са присъствали на това събитие и това е ясен знак, че здравето на българина и медицинските кадри, са във фокуса на държавата”, подчерта президентът Румен Радев.

По думите му пандемията е оголила проблемите на българското здравеопазване, има консенсус за нуждта от дълбока трансформация на системата, но и е върнала престижа и уважението към българския лекар.

Вместо реч, премиерът Кирил Петков сподели съветите на свой професор. Министър-председателят постави студентите в различни ситуации, при които трябваше да вземат тежки решения. Младите лекари отговаряха с вдигане на ръка.

"Тази сутрин реших да не ви чета речта си, а да ви кажа една лекция от мой професор. Ще имате избори. Първият тип - каквото и да направите, все ще е добре. Вторият тип - да избирате между добро и лошо - и това е лесно - избирате доброто. Третият тип - да избирате между две злини. Ако управлявате влак и има човек на релсите, ако минете през него - газите, ако завиете, загиват двама - колко бихте избрали - един спасен или двама? Вдигнете ръце! А бихте ли бутнали човек от моста, за да загубите един човек, а не двама?! Трябва да се поставите на мястото на всеки - ватмана, човека на релсите, на моста. Така и вие - какво става, ако съм пациента, който очаква помощ, ако съм човека в интензивното? Аз също бях изправен пред тежък избор. Боян Петров беше изчезнал. Казаха ми, че петте човека, които го търсят, могат да умрат. И аз трябваше да реша: да го търсим или да се върнат. Тогава си спомних тези три варианта...За мой късмет времето се оправи. И летяхме като видяхме, че го няма. Но в живота няма втори шанс. С тази огромна отговорност, но и убеден, че сте точно тези хора, които могат да се справят!", сподели Кирил Петков.