Във Военномедицинска академия от няколко месеца има роботизирана хирургия, а резултатите са чудесни, каза в интервю за БТА проф. д-р Ивелин Такоров, д.м., началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА и председател на Българската асоциация на хирурзи и гастроентеролози и онколози (БАХГО). В София се провежда международна конференция, организирана от БАХГО - "Горещи теми в хирургичната онкология и гастроентерология".

Според проф. Такоров на този етап роботите не могат да заменят хирурзите, но в бъдеще не е изключено, особено за стандартни базисни операции, тъй като все повече данни се натрупват в базите на изкуствения интелект и някои елементарни манипулации могат да бъдат извършван и автономно. Не можем да предвидим колко бързо ще се развие изкуственият интелект, в момента прогресира по-бързо от очакваното, добави пой.

Като резултат от международната конференция професорът отбеляза по-добра интеграция между различните специалности, тъй като БАХГО обединява хирурзи, гастроентеролози и онколози и идеята на всички сесии е да се удостовери мултидисциплинарния подход към онкологичните заболявания. Особено в днешно време, с увеличаващите се средства за диагностика, познания, е много важна правилната постановка на лечението, за да имаме дългосрочни резултат, подчерта Ивелин Такоров. На форума са представени и доста иновативни в световен мащаб неща в областта на миниинвазивната хирургия. Поканени са 19 лектори от чужбина, което, по думите на специалиста, е безпрецедентно за хирургична среща в България. Има водещи хирурзи от Корея, Япония, Португалия, Франция, Германия, както и от съседните ни страна - Румъния, Турция, Хърватия, Словения, Сърбия, които представят своя опит и напредък. Много добри са посланията за колаборация между различните специалности, отбеляза той.

Като единици, по думите му, България не изостава от световните тенденции, но има известни проблеми в комуникацията между институциите, но се работи по този въпрос. У нас са изградени доста неформални връзки между водещи специалисти от различните специалности. На чисто институционално ниво не е утвърден добре пътят на онкологичния пациент и върху това ще се работи в бъдеще, посочи Ивелин Такоров.

Той увери, че хората могат да имат пълно доверие на българските специалисти - те имат необходимите познания, техника, лекарства за правилното лечение на тези заболявания.

Повечето от онкологичните заболявания не могат да се профилактират по някакъв начин, предполага се скриниране, а в този аспект има национални разяснителни кампании, отговори Ивелин Такоров на въпрос за превенцията. По думите му извършването на такъв преглед веднъж годишно е много важен за ранното откриване на тези заболявания.

Във връзка с чернодробните трансплантации професорът посочи, че засега обемът им у нас е доста нисък заради ниската честота на донорството. Няма страна с по-лоши показатели в Европа в това отношение, което респективно не ни дава възможност да разгърнем мащабна трансплантационна програма, обясни Ивелин Такоров. По думите му операциите протичат безпроблемно, но това е базирано на опита в останалата чернодробна хирургия и има какво да се желае в организацията. Изместваме фокуса към миниинвазивността на операциите, отбеляза той. Днес на форума проф. Маркес от Лисабон ще представи световен опит в трансплантирането на цял чернодробен графт чрез робот, което ще бъде представено за първи път на международен форум, каза специалистът.

Ние сме още далеч от миниинвазивната чернодробна трансплантация, съответно обемът към момента не ни позволява да развием миниинвазивните методики, това не е изключено да се случи в бъдеще, каза проф. Такоров.