60% е ефективността при тестове в Южна Африка

Американската фармацевтична компания "Новавакс" съобщи в четвъртък, че ваксината й срещу коронавирус е показала ефективност от 89,3 процента в предотвратяване на COVID-19 при тестове, проведени във Великобритания, съобщи Ройтерс.

Освен това ваксината е била почти толкова ефективна и срещу по-заразния вариант, открит първоначално в Обединеното кралство, показват предварителните анализи, предаде БТА.

"Новавакс" обяви, че тестовете са включвали 15 хиляди души на възраст от 18 до 84 години. Резултатите от тях се очаква да бъдат внесени за проверка от регулаторите във Великобритания, ЕС и други страни, предаде БТА.

Около 27 процента от участвалите в тестовете са били на възраст над 65 години.

Клиничните тестове са проведени, когато по-заразният вариант на коронавируса вече е циркулирал, и показват, че ваксината е 85,6 процента ефективна срещу тази мутация.

Британският премиер Борис Джонсън определи съобщението като добра новина. "Нашият лекарствен регулатор ще разгледа ваксината, която ще се произвежда в Тийзсайд, Северна Англия. Ако бъде одобрена, ние сме направили поръчка за 60 милиона дози", написа Джонсън в Туитър.

Междувременно ваксината на "Новавакс", е показала 60% ефективност при тестовете в Южна Африка, където беше установен нов вариант на коронавируса, съобщи Ройтерс.

Ефективността е била измерена при втората фаза на клиничните тестове сред лица, незасегнати от ХИВ.

По отношение на тестовете във Великобритания, компанията обяви, че те са показали ефективност от 89,3 процента общо, а конкретно при новия британски вариант на вируса - 85,6 процента.

Д-р Амеш Адалджа, експерт по инфекциозни болести в центъра за здравна безопасност "Джонс Хопкинс" каза, че резултатите отговарят на очакванията и се безпокои, че хората може да се фокусират твърде много върху по-слабата ефективност, показана по отношение на южноафриканския вариант.

"Ние се разглезихме, защото видяхме числата на "Мозерна" и "Пфайзер". Знам, че хората ще бъдат разтревожени, но ефикастност от 60 процента срещу нов вариант е приемлива", каза той и отбеляза, че американската Агенция за контрол на храните и лекарствата първоначално обяви, че ще одобри ваксина, която покаже поне 50 процента ефективност.

"Намаленият с 60 процента риск от КОВИД-19 при ваксинирани индивиди в Южна Африка показва стойността на тази ваксина при предотвратяване на заболяването от високо притеснителния вариант, който в момента циркулира в Южна Африка и се разпространява глобално", каза проф. Шабир Мадди, водещ изследовател при тестовете на ваксината на "Новавакс" в Южна Африка. Компанията обяви, че в началото на януари е започнала да разработва нови версии на ваксината срещу появяващите се нови варианти на коронавируса. Очаква се клиничните им тестове да започнат през второто тримесечие на годината.