Отговаря акад. Петя Василева, национален консултант по очни болести. Тя е и консултант на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.

Пластични операции на клепачите се извършват при нарушение в подвижността им и при промяна в положението на клепачния ръб и на миглите.

Най-честата причина в детска възраст е наличието на спаднал клепач - птоза. При вродената птоза още след раждането клепачът на едното или на двете очи не се отваря добре поради недостатъчно развитие. Ако спадането е по-леко изразено и зрението е нормално, по-често се изчаква с операцията до 10-12 г.

Придобитата птоза се проявява по-късно и се дължи на локално или дифузно засягане на мускулите или инервацията на клепача поради травматично увреждане или системно заболяване.

Пластични операции на клепачите се извършват и при неправилно положение на клепачния ръб - обръщане навътре с дразнене на роговицата от миглите (ентропиум с трихиаза) или увисване на клепача, при което той не се допира до окото (ектропиум).