Всяка година в България има 200-300 случая на инфекцията с неизяснен произход

 В Англия проверяват дали кучета може да са виновни, но по-сериозната версия е аденовирус

 Отслабнал имунитет на децата в пандемията също може да води до тежките случаи

3 проби - фекална, кръвна и секрет от гърлото, са взети от 5-годишно дете от Бургас със съмнения за опасния нов хепатит и са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести. Резултатите се чакат до дни, съобщи за “24 часа” зам.-директорът на РЗИ д-р Величка Григорова.

До момента изследванията на пробите, взети от детето, показват, че не се отнася за някой от познатите до момента видове хипатит, разказа шефът на националната референтна лаборатория “Хепатитни вируси” към НЦЗПБ д-р Тенчо Тенев пред БНР.

Новината, че в България вероятно е регистриран първи случай на т.нар. опасен хепатит с неустановен причинител, съобщи здравната министърка Асена Сербезова в неделя.

По данни на РЗИ няма други случаи

Няма и регистрирано огнище на зараза.

Тъй като момченцето е посещавало детска градина, е издадено предписание за дезинфекция на помещенията, а контактните лица са под наблюдение.

На 9 май инспектори от РЗИ направиха втора проверка в градината, за да видят има ли отсъстващи деца или хора от персонала, но до редакционното приключване на броя нямаше информация за резултата.

“За съжаление, все още нищо не се знае за този хепатит, който заразява децата. Тъй като не знаем каква точно е заразата, няма разписани конкретни мерки. Но понеже най-вероятният механизъм на разпространение е фекално-орален и въздушно-капков, препоръчваме дезинфекция и завишаване на хигиената”, коментира д-р Григорова.

Случаят с 5-годишното момченце е регистриран на 4 май - то се разболяло по-рано, но тогава става ясно, че пробите за познатите видове хепатит са отрицателни. Детето постъпва в болница с изключително завишени стойности на чернодробните ензими, които скочили до над 500. Другите симптоми били

температура, отпадналост, пожълтяване на кожата

Според медици в инфекциозното отделение на УМБАЛ - Бургас, обаче момченцето не е боледувало тежко. Подобрило се е бързо от лечението и е изписано на 5 май с доста по-добри чернодробни показатели. В момента е на домашно лечение.

Все още няма яснота как се е стигнало до заразяването. Знае се, че семейството не е пътувало в чужбина. Под наблюдение са роднините и децата, с които малкият е контактувал, каза зам.-директорът на болницата д-р Светослав Тодоров. Той предупреди родителите да са бдителни, ако децата им имат стомашно-чревни оплаквания, отпуснати са, а кожата им започне да пожълтява.

Има 200-300 случая на вирусен хепатит годишно, при които причинителят не е известен, обясни епидемиологът проф. Мира Кожухарова пред “24 часа”. Точно затова няма повод за притеснение, категорична е тя. Мира Кожухарова

Мира Кожухарова

“Доказани са 5 различни вируса, които нямат нищо общо, но предизвикват остър вирусен хепатит”, обясни Кожухарова.

“Много е вероятно да има и други, които да предизвикат същото заболяване”, каза епидемиологът. Според нея опасният хепатит може би

е съществувал и преди, но не е бил открит

Сред обичайните 200-300 случая годишно у нас около 30 са при деца, включително бебета - от 1 до 4 на година, съобщи още професорката.

Дали мистериозният хепатит, който разболява сериозно деца, може да има някаква връзка с кучета, проучват пък в Англия, където бяха докладвани първите случаи. Било установено, че повечето болни във Великобритания живеят с домашен любимец или са контактували с такъв, преди да проявят симптоми на чернодробно възпаление. От британската агенция за здравна сигурност обясниха, че в страната има много домакинства, които отглеждат кучета и може да става въпрос за съвпадение, но решили да проучат и тази версия.

Кожухарова обаче отрече възможността за връзка между хепатита и кучетата.

Преди 2 години пък се твърдеше, че котките пренасят COVID-19,

така че явно подхождаме еднакво при всяка нова болест”, каза епидемиоложката.

До момента са установени около 300 случая в 20 държави, като най-много - 163, са в Обединеното кралство. За 15 случая и 3 починали деца съобщи и Индонезия. Британските здравни власти смятат, че огнището на заразяване в страната е причинено от аденовирус, защото при повечето болни е открит такъв, а не типичните за хепатит вируси. От началото на годината във Великобритания се е наложило да бъдат направени 11 чернодробни трансплантации на деца.

Версията ваксината срещу коронавируса да е причинител е отхвърлена - никое от разболелите се деца не е имунизирано. такава. Сега изследват дали аденовирусът е мутирал, за да поразява толкова сериозно, или детската имунна система е отслабнала в пандемията и трудно го преборва. По принцип са известни два щама на аденовирус, които заразяват кучета и могат да им причинят хепатит, но не е известно те да могат да се прехвърлят върху човек.

Въпреки това и американските здравни власти започнаха да проверяват евентуална връзка между заболяването и домашни любимци, след като броят на заразените деца в САЩ достигна 109 и се разследват 5 смъртни случаи на възраст до 10 г. “Все още не знаем каква роля могат да играят фактори като по-късно излагане на други вируси заради коронавирусните ограничения, инфекции и лекарства, които децата може да са имали”, коментира зам.-директорът на американската агенция за обществено здраве Джей Бътлър.