Специалисти от Вашингтонския университет са разработили приложение за смартфон, което "чува" предупредителни сигнали за отит - инфекция на ухото, която често тревожи родителите на малки деца, съобщават Асошиейтед прес и Франс прес.

Апликацията, описана в сп. "Сайънс транслейшънъл медисин", пуска за 1,2 секунди наподобяващ чуруликане на птица звук в ушния канал на детето през хартиена фуния, свита от родителите. След това, използвайки микрофона на смартфона, приложението се "вслушва" в ответния акустичен сигнал от ухото. Ако зад тъпанчето, в средното ухо, са се събрали течности или гной, изпратеният звук сигнализира инфекция, предава БТА.

"Това е като чаша вино. Ако я почукате с пръст, звукът ще се различава в зависимост от нивото на течността в нея", обяснява Шиам Голакота, ръководител на лабораторията, изобретила приложението.

Според Голакота апликацията, тествана в около 100 случая, е доловила отит в 85 процента от тях - с по-голяма точност в сравнение със стандартния визуален преглед от лекар.

В случай на инфекция родителите трябва да заведат детето на специалист за потвърждение и съответно лечение.