Наложително е да има клинична пътека за диагностика и лечение на обструктивна сънна апнея, обявиха лекари на кръгла маса на тема "Сънната апнея и шофьорите" в пресклуба на БТА. Според Българското дружество по сомнология около 10% от българите страдат от болестта. Тя има висока социална значимост, тъй като носи риск за причиняване на пътни инциденти.
Обструктивна сънна апнея са повтарящи се епизоди на пълно или частично спиране на дишането по време на сън. Болните имат тесни дихателни пътища, високо кръвно, отоци по крайниците, често и затлъстяване. Те хъркат, сънливи са през деня, боли ги главата при събуждане. Засегнатите са предимно мъже. Лечението е чрез дихателни апарати.
Около 40% от професионалните шофьори имат обструктивна сънна апнея, отбеляза доц. д-р Милена Миланова от дружеството. Това е риск както за тях, така и за хората, защото има голям риск от заспиване на пътя и катастрофа. По думите й сънната апнея носи по-голям риск за катастрофа от нарушението на зрението или слуха например. По данни на МВР за последните 8 г. загиналите на пътя заради заспиване на шофьора са 5392, отбелязаха от дружеството. Ако не се лекува, апнеята може да доведе до инфаркт, инсулт или друг сърдечно-съдов инцидент.
Предложението на специалистите е всички шофьори у нас да бъдат изследвани за сънна апнея преди придобиване на шофьорска книжка. Лекарите искат в закона да се впише, че от шофьорите се изисква медицинска консултация и изследване за това заболяване.
Нужен е и регистър на болните от апнея, смята д-р Васил Стояновски, председател на транспортната лекарска експертна комисия.
Дружеството е изпратило предложенията си до Министерството на здравеопазването.
Коментари