Изследователи от Станфордския университет и Националната лаборатория за ускоряване SLAC работят по два проекта, които ще помогнат радиационните терапии да са по-малко разрушителни за здравата тъкан. Учените се стремят да намалят сеансите за тази терапия от минути до по-малко от секунда, съобщава "Форбс".

"Днес милиони пациенти по света получават само грижи за облекчаване на симптомите, защото нямат достъп до лечение за рак. Надяваме се, че нашата работа ще допринесе за възможно най-доброто лечение на повече хора на повече места", заяви доцентът по радиационна онкология в Станфорд Били Лу.

Екипът работи по два начина на облъчване на тумори: с рентгенови лъчи и с протони. Ако това става за много кратко време, че вредната тъкан ще бъде премахната, а за здравите тъкани и органи няма достатъчно време да се увредят. По този начин здравата тъкан е в безопасност и е по-вероятно да остане незасегната от протона или рентгеновия лъч. Тези лъчи се произвеждат в ускорители. Засега обаче няма апарати, които да са достатъчно мощни, за да създадат достатъчно бърза светкавица от рентгенови лъчи или протони. Но изследователите от Станфорд и SLAC се надяват да изградят необходимите структури за ускоряване.