209 недоносени и бебета с проблеми са лекувани в МОБАЛ"Д-р Стефан Черкезов" 

Отделението по неонатология получи отлична оценка след акредитацията на Великотърновската болница м.г. и вече е база за специализация на млади лекари, съобщи началникът д-р Кина Николова. Това е особено важно за неонатологията, защото по-голямата част от лекарите, акушерките и медицинските сестри са на възраст над 50 години.

За тази година в интензивния сектор на неонатологията при МОБАЛ"Д-р Стефан Черкезов" са лекувани 209 новородени - 91 са недоносените бебета, проплакали в родилните отделения във Велико Търново и Горна Оряховица, а останалите са с проблеми при адаптацията и деца до 30-я постнатален ден от други здравни заведения. Отделението е с второ ниво на компетентност. "18 е нормалният брой деца, които ние можем да отглеждаме, но понякога са и повече. 5 от леглата са интензивни, 5 са за специални грижи и 8 - за физиологични новородени", обяснява д-р Николова.

Най-малкото бебе, за което екипът на отделението се е грижил, е едва 900 грама. "Бе лекувано 2 дни при нас, след което бе транспортирано в неонатологията в Плевен. Сега това е едно хубаво и здраво дете и всички сме удовлетворени, дарили сме щастие и радост в семейството му", разказва д-р Николова. В момента лекарите се грижат за две двойки близнаци. Прилагат се най-новите тенденции при отглеждане на недоносените - бебенцата да бъдат поставени в "гнезда" както са в утробата, да имат покривала на кувьозите, за да им се осигури тъмнина и тишина, не на последно място - минимум инвазивни манипулации.

Има семейна стая, за да се направи един по-плавен преход от отделението към домашна среда. "Когато бебенцето може да бъде извадено от кувьоза, събираме майка и бебе. Показваме, обучаваме, даваме съвети, за да може тя да свикне да се грижи за своето дете", казва д-р Николова. От т.г. на семействата на недоносени бебета се предлага и по една безплатна консултация с психолог.

Общо 947 са новородените във Велико Търново до 26 ноември. 18 са родилките под 16-годишна възраст, а 11 бебета са настанени в приемни семейства.

"В сравнение с Европа, у нас процентът на недоносени бебета е висок. За м.г. в търновската неонатология той е 10.7%, но се очаква за 2018 г. да е по-нисък. Водещата патология при преждевременните раждания са инфекциите при бременните, също така ранната бременност преди 16 г., различни хронични заболявания на майката, социалният статус. Не на последно място е аномалия или генетично заболяване на плода", обяснява лекарката. Превенцията може да е добрата медико-генетична консултация, професионалните пренатални грижи, добрата информираност на жените и запознаване с всички рискове още от най-ранна възраст.

10 медицински сестри и акушерки, 5 лекари, един лекар на половин бройка, 3 санитарки се грижат за най-малките пациенти. От 1 месец има и специализант. "Недостигът на кадри при нас е основният проблем, тъй като апаратура вече имаме достатъчно, персоналът е добре обучен, но липсва това средно поколение медицински сестри, акушерки и лекари. При лекарите вземането на специалност по неонатология е доста трудно. Базите за специализация са малко и бройките, които се отпускат, също са недостатъчни", обясни д-р Николова.

Като болногледачки в неонатологията са назначени две студентки по акушерство от Филиала на Варненския медицински университет във Велико Търново. "Предстои да завършат през 2019 г., справят се отлично и вярваме, че ще останат да работят при нас", разказва специалистката.

Удовлетворението е, че и до днес на рождени дни майки и малки пациенти идват в отделението."Някои от тях дори вече сме ги забравили, но те искат да покажат колко са пораснали, къде учат, с какво се занимават", споделя д-р Кина Николова.

С фототерапия лекуват жълтеница на новородените
С фототерапия лекуват жълтеница на новородените