Пациентите страдат от суха кашлица и болки в гърлото в допълнение към по-често срещаните симптоми като треска, мускулни болки и умора
Нов вариант на COVID-19 - Stratus, се разпространява по целия свят и има уникален симптом - дрезгав глас.
Световната здравна организация (СЗО) наскоро потвърди, че случаите на Stratus “нарастват бързо” и са открити в поне 38 страни.
СЗО го определи като “вариант под наблюдение”, което означава, че в момента е с нисък риск, но учените ще следят развитието му, в случай че започне да представлява заплаха.
Вариантът XFG, или Stratus, е открит за първи път през януари 2025 г. и принадлежи към семейство Omicron
Очаква се той да циркулира по-дълго време заедно с доминиращия сега вариант Nimbus, чиято основна характеристика са болки като от бръснач в гърлото.
“XFG се разраства бързо в сравнение с коциркулиращите варианти в световен мащаб, но засега показва само незначително допълнително избягване на имунната защита в сравнение с Nimbus. Въпреки че има съобщения за увеличение на хоспитализациите в някои страни, няма доказателства за по-тежко протичане на заболяването”, твърдят от световната организация.
Stratus причинява на хората уникални симптоми, които могат да послужат като ясен индикатор, че са се заразили с вируса. Уникално за варианта е драскащ или дрезгав глас, казва епидемиолог от Лондон. Пациентите съобщавали също, че страдат от суха кашлица и болки в гърлото в допълнение към по-често срещаните симптоми на COVID като треска, мускулни болки и умора.
В България засега не са документирани вариантите Nimbus и Stratus
Най-ефективният начин за потвърждаване е да се направи правилно тестване.
“У нас никой не се тества. Ако болестта се засили, когато са минали няколко дни, самите тестове пък не хващат вируса”, твърди инфекционист от Университетската болница “Георги Странски” в Плевен.
“Разпространението на варианта XFG обаче би трябвало да е допълнително напомняне, че COVID не е изчезнал. Разбира се, това вече не е същата заплаха, каквато беше през първите две години от пандемията, когато всички наши имунни системи бяха по същество девствени към вируса. Многократното излагане на шиповидните протеини на вируса чрез ваксинация или естествена инфекция е помогнало на имунната ни система да го блокира доста пъти. Въпреки това вирусът не е станал безобиден. Той все още може
да причини тежък COVID-19 и продължителен COVID,
смята лекарят.
Той припомня: Можете значително да намалите риска от заразяване, като носите качествени маски за лице, когато сте в многолюдни места, като поддържате добре проветрявани затворени помещения с чист въздух, като миете ръцете си старателно и често и като сте в крак с ваксинациите срещу COVID-19. Може да ви се стори изключително трудно да се предпазите от вируса, защото толкова много хора около вас сякаш не се интересуват от COVID-19. Но е добра идея да сте наясно и да следите какво се случва с вируса около вас, защото не можете непременно да очаквате системата на общественото здравеопазване да направи това вместо вас сега.
Според СЗО познатите досега ваксини са ефективни срещу този щам,
но все още се проучва лекото “избягване на имунната система”.
“Очаква се одобрените в момента ваксини срещу COVID-19 да останат ефективни срещу този вариант срещу симптоматично и тежко заболяване”, потвърждава се в доклад на организацията.
Пациентите съобщавали също, че страдат от суха кашлица и болки в гърлото в допълнение към по-често срещаните симптоми на COVID като треска, мускулни болки и умора
Коментари