Намерението е да се оптимизира управлението както на Фонда за лечение на деца в чужбина, така и на Комисията за лечение в чужбина, след като те се прехвърлят към НЗОК. Така ще се гарантира достъпът до медицинска помощ, която са получавали досега децата във Фонда - и медикаменти, и изделия, и лечение в чужбина, обясни председателят на здравната комисия в НС д-р Дариткова по БНТ. При решение за лечение в чужбина водещо винаги е било мнението на медиците, изтъкна тя.

"Имаше много случаи преди, когато Фондът разглеждаше случаите, ако те не са в неговите възможности за осигуряване на медицинска дейност, и ги пращаше в НЗОК, процедурата течеше отново и това забавяше децата", каза Дариткова.

Проявихме пълно разбиране и приехме предложенията на Българския зъболекарски съюз да не се изразходват средствата, без съгласието на съсловните организации", каза Дариткова.

Ще има период, в който агенцията за медицински надзор ще провери съответствието на болниците към медицинските стандарти. Ще се въведат и критерии за качество на медицинската помощ.

Средствата за болнична помощ са увеличени със 176 млн. лв., но изразходването им се определя след преговорите между БЛС и НЗОК.

„Новите модели“ се обсъждат и прецизират, така че не са заложени в бюджета, обясни Дариткова. По думите ѝ приоритет е създаването на Национална здравна информационна система.

"Парите за здраве са повече, защото медицинските технологии се усъвършенстват непрекъснато. Българските пациенти трябва да имат достъп до най-съвременните медикаменти и лечения. Контролът върху изразходването трябва да се подобри", каза Дариткова.