Австралийски учени разработиха нова платформа с биологичен "изкуствен интелект", която има потенциала значително да ускори процеса по откриване на лекарства, съобщава агенция Синхуа, цитирана от БТА.
Системата позволява бързо създаване и оптимизиране на молекули с нови или подобрени свойства директно в клетки на бозайници. Това откритие открива нови възможности за по-ефективни генни терапии и иновативни лекарства, според информация от Университета на Сидни – водещата институция зад проекта.
Наречена PROTEUS (PROTein Evolution Using Selection – Протеинова еволюция чрез селекция), платформата отбелязва голяма стъпка напред за молекулярното инженерство, като позволява бързото развитие на протеини в клетките на бозайници. Нещо, което досега е било възможно само при бактериите. Това позволява на учените да имитират и ускорят естествения подбор, съкращавайки процеси, които в миналото са отнемали години, до едва няколко седмици, коментират учените пред Синхуа.
„Новото в нашата работа е, че насочената еволюция работи предимно в бактериални клетки, докато PROTEUS може да развива молекули в клетките на бозайници“, каза Грег Нийли, учен от Университета на Сидни и един от авторите на изследването.
Изследването се ръководи от центъра „Чарлз Пъркинс“ и института Centenary към Университета на Сидни. PROTEUS е направен с отворен код, позволявайки неговото прилагане по цял свят, за да се ускори разработката на усъвършенствани ензими, молекулярни инструменти, лечебни средства и подобрени лекарства за редактиране на гени и на информационна РНК.
Коментари