Държавата ще отменя близките до 30 дни годишно в гледането на хора с увреждания
Личен асистент ще се грижи и ще води на лекар възрастните хора, които не могат да се обслужват сами. Той ще помага за обслужване, придвижване, комуникация, ежедневни и домакински дейности.
Помощта е разписана в законопроекта за социалните услуги, който бе представен на семинар от социалния министър Бисер Петков.
Предвидено е асистентската услуга да влезе в сила от 1 януари 2020 г. Държавата ще я предоставя на възрастните хора, които не могат да се грижат сами за себе си или на хора с увреждания, които не ползват лична помощ по друг закон. “Асистентската подкрепа ще е спрямо нуждите на човека. Ако той се нуждае от два часа, за да отиде до болница, ще го придружи личен асистент. Други хора пък се нуждаят от целодневна грижа”, обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Услугата ще е безплатна за хората без доходи. Останалите обаче ще плащат такса, която ще бъде разписана в поднормативен акт.
До 30 дни в рамките на една година родителите на деца с увреждания и членове на семейството, които полагат грижи за хора с увреждания или за възрастни хора, ще имат право да оставят съответния човек в социална услуга или да осигурят заместваща грижа в домашна среда. Ако детето или възрастният човек е с 90 и повече процента степен на увреждане, първите 14 дни от услугата са безплатни.
В закона са разписани и безплатни услуги – консултации и обучения за родители на деца с увреждания или проблеми, превенцията на изоставянето на деца, ранната интервенция на уврежданията за деца, подслон на жертви на домашно насилие и трафик, приютите за бездомни и др.
За да получат достъп до социалните услуги хората ще трябва да отидат до общината, където експертите ще преценят коя е подходяща за тях.
Социалните услуги, които ще се дават от държавата ще бъдат безплатни за децата, младежите от домовете, както и за хората, които нямат доходи, обясни Петков.
Сега около 38 хил. души използват над 1300 вида социални услуги. За догодина държавата ще отдели над 260 млн. лв. за тях. За да се вдигне качеството ще се създаде нова агенция за качеството на социалните услуги. Тя ще дава лиценз, ще контролира спазването на закона и на стандартите за качество, ще проверява за начина, по който общините и частните доставчици разходват средствата от държавния бюджет, ще проверява за спазване на правата на потребителите на социалните услуги, обясни социалният министър.
За да са по-достъпни социалните услуги ще се направи и карта. Така ще ясно от какво се нуждаят хората във всяка община. Ще се приеме и Наредба за качеството на социалните услуги, в която ще се определят стандартите за качество на социалните услуги. В подзаконова наредба ще бъдат въведени минимални изисквания за заплащането на работещите в социалните услуги. В момента заплатите на социалните работници са много ниски и хората са в незавидно положение, обясни Елка Налбантова, програмен директор в Национална мрежа за децата.
Социалното министерство планира до 2021 г. да закрие всички домове за деца, а до 2035 г. врата да затворят и тези за възрастни хора с увреждания.
Коментари