Д-р Димитър Ковачев е специалист по дентална медицина. Придобива квалификация в Медицинския университет в Пловдив през май 2012 г. и веднага след това стартира практиката си. Има богат професионален опит в спешен хирургичен кабинет. Тясно професионалните му интереси са фокусирани в терапевтичната и в естетичната дентална медицина. Д-р Ковачев е избран за член на Контролната комисия към Районната комисия на Българския зъболекарски съюз - Пловдив. През 2015 г. печели и конкурс за лектор. Номиниран за “Дентален мениджър на годината” през 2017 г.

- Д-р Ковачев, повечето пушачи смятат, че основният проблем от цигарите е, че им потъмняват зъбите, но вашата наука има повече възражения, какви са те?

- Само по себе си оцветяването на зъбите при пушачите е видимият естетичен ефект и може да се сравни със загубата на белота от вино, кафе, плодове. Но влиянието не се изчерпва само с козметичната промяна, която дразни по-взискателните към външността си хора. Пушенето има много по-широко въздействие върху състоянието на устната кухина, свързано с клиничното здраве на зъбите и венците.

- Какъв е този невидим за пушача ефект?

- При пушенето на цигари или каквито и да е други тютюневи изделия, при които има изгаряне на тютюн или хартия, оралната

лигавица

се пресушава

поради

намаляване

на отделянето

на слюнка

Това създава условия за увеличаване на т.нар. микробиологичен индекс, който показва количеството болестотворни бактерии в устата. Този така наречен матрикс с голямо количество патогени се задържа и прикрепва по-лесно върху зъбите, което благоприятства по-активното образуване на плака и все по-дебел слой зъбен камък. А това увеличава и риска от заболявания на венците и другите тъкани около зъбите. Започват възпаления на целия апарат, който държи зъбите.

- Кои микроорганизми са основните виновници за образуването на плака върху зъбите?

- Отговорни за всякакъв вид орални заболявания са грам-отрицателните анаеробни бактерии. Колко плака ще се образува под тяхно въздействие, зависи и от индивидуалните особености на слюнката и начина на хранене. По-рядка слюнка позволява по-лесно отмиване на хранителните остатъци. Гъстата слюнка в комбинация с пушене на тютюневи изделия, при които има горене, води до отлагането на по-голямо количество плакообразуващ матрикс върху зъбите и съответно се поощряват болестотворни процеси.

- Същите механизми ли се задействат и при пушенето с лула?

- Абсолютно, дори ефектът е по-изразен при отделянето в устната кухина и поглъщането на по-голямо количество дим.

- Какво следва да направи пушач, ако иска да избегне проблеми в устата?

- За да поддържа добра устна хигиена, най-добре е да не пуши, а ако го прави, поне веднъж годишно, а най-добре

на 6 месеца

да ходи на

профилактични

прегледи,

за да се установяват евентуални проблеми още в тяхната ранна фаза, както и регулярно да се отстранява зъбният камък. Спомагат и съвременни похвати като плазмотерапия, лазертерапия.

- Какво представляват тези методи?

- Плазмотерапията е извличане на собствена кръв, която се центрофугира, за да се извлекат левкоцитни и тромбоцитни фактори, които дават готовия отговор на имунната защита на мястото на възпалителния процес. Това допринася за профилактиката на венечните заболявания. Описана най-достъпно, лазерната терапия “обгаря” локално повърхността на засегнатото място на венеца, вследствие на което бактериалното число намалява и имунният отговор е по-адекватен, организмът е подпомогнат да се справи по-лесно с възпалението.

- А хората, които пушат, как може да намалят риска от здравословни проблеми в устата?

- С редовна профилактика, регулярно посещение при стоматолог за преглед и стандартно почистване на зъбния камък с ултразвук. Ефектът е още по-добър при допълването с модерната еърфло техника, която прави изключително фино почистване на емайла и евентуално на оголената микропореста коренова повърхност. Осъществява се чрез обработка с въздух, сода и вода. Така тя намалява бактериалния индекс и елегантно изглажда повърхността на зъбите. В резултат на процедурата задържането на патогени намалява,

венецът

прилепва

по-плътно

и се ограничава рискът от заболявания на пародонта.

- Много се говори за новите бездимни изделия и най-често въпросът е дали ефектът им е по-приемлив в сравнение с пушенето, вие как коментирате?

- За тези, които не могат да се откажат от навика си, употребата на бездимни тютюневи изделия дава предимството в сравнение с пушенето поради отсъствието на изгаряне на тютюна и хартията - няма отделяне на дим и съответно няма катран. Това намалява риска за оралното здраве.

- По какъв начин?

- Температурата при изгаряне на цигарата е около 800 градуса, докато при новите бездимни изделия нагряването е до значително по-ниска температура - около 350 градуса, и така увреждането на тъканите е сведено до минимум - не се променя драстично отделянето на слюнка, не се пресушават лигавиците, кръвоснабдяването на венеца е по-нормално.

Логично е, че когато няма катран поради липсата на изгаряне, няма и това допълнително отлагане върху зъбната повърхност, следователно

не се задържат

по-голямо

количество

микроорганизми

Категорично има разлика в положителен аспект спрямо пушене на конвенционалната цигара. Освен по-намаления риск за оралното здраве има и клинични проучвания, които показват, че при употреба на бездимни изделия белодробният обем е в пъти по-добър в сравнение с обема при пушенето на традиционни цигари. При хората, употребяващи новите продукти, дихателният капацитет доближава този на непушачи, което не е без значение за намаляване на риска от заболявания, свързани с пушенето, но това е област, в която са по-компетентни други специалисти. Денталният лекар вижда предимството основно в морфологичното състояние на тъканите в устата, по отношение на кръвоснабдяването на венците и плаката, които са много по-благоприятни при употреба на бездимните изделия в сравнение с пушенето на конвенционалните цигари. Виждам го от разликата при мои пациенти, които от около година използват новите бездимни изделия. Те разказват, че започват много бързо да чувстват разлика – по-малко плака, по-добро дишане. Безспорно, най-добре е човек да не пуши или да спре да пуши, но за тези, които не могат или не искат да се откажат, нагряващите бездимни изделия са по-благоприятният избор. Ако няма сила, която да ги откаже въпреки противопоказанията, това е категорично по-добра опция и за пушачите със зъбни импланти.

- Като говорим за идеалния избор - спирането на пушенето, как се отразява и кога човек започва да чувства промяна?

- Буквално за дни.

Веднага

се подобряват

вкусовите

възприятия,

в рамките на 2 дни се възстановява чревната лигавица, белите дробове започват да работят по-добре, постепенно целият организъм минава в оптималния си функционален режим.

- Колко време е нужно за преодоляване на зависимостта?

- Доказано е, че физиологичната потребност изчезва за 48 часа.

ИНОВАЦИИ

През последните години водещите тютюневи компании преминават към разработката на иновативни продукти с електронно нагряване. При него е премахнато горенето. Въпреки липсата на катрани и намалената токсичност в аерозола, отделян при употребата на бездимните изделия, те все пак не са безрискови и са предназначени единствено за онези пушачи, които не искат или не могат да спрат да пушат. Инвестират се значителни средства в научни изследвания и разработки на иновативни продуктови платформи без горене, които използват прецизна технология за нагряване и се явяват по-добра алтернатива за пушачите в сравнение с традиционното пушене. Лидерът в индустрията “Филип Морис Интернешънъл”, който предлага новите бездимни изделия от около една година и в България, за 10 г. е инвестирал над 3 милиарда долара и над 430 научни специалисти работят в двата научноизследователски центъра на компанията в Швейцария и Сингапур. Те прилагат научна програма по модела на практиките във фармацевтичната индустрия.

Други водещи компании - “Бритиш Американ Табако” и “Джапан Табако Интернешънъл”, също разработват конкурентни бездимни продукти, които все още не се предлагат на българския пазар.