Протестиращи хора с увреждания настояват концепцията за експертиза на работоспособността да бъде изтеглена и преработена. Това каза за БТА Адриана Стоименова, заместник-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет и изпълнителен директор на Центъра за психологически изследвания.

Вчера здравният министър Кирил Ананиев обяви, че по указание на премиера Министерството на здравеопазването оттегля предложенията за промени в медицинската експертиза, а социалният министър Бисер Петков увери, че въвеждането на системата за експертиза на работоспособността цели да подобри условията за реализация на хората с увреждания на пазара на труда, а не да отнема придобити права. Петков посочи, че лице, което може да работи, и което отговаря на условията за получаване на пенсия за инвалидност, няма да бъде лишено от възможността да я получава.

Според Адриана Стоименова обаче това не е така. Тя посочи, че ако човек бъде оценен като работоспособен, той губи правото си на инвалидна пенсия. Ако бъде оценен като неработоспособен, получава пенсия, а ако е определен като частично работоспособен, ще взима частична пенсия. Според нея твърдението, че един човек трябва да бъде оценен за работоспособен е дискриминационно както за здрав човек, така и за човек с увреждане, защото по думите й всеки е работоспособен според възможностите, образованието и квалификацията си.

Стоименова, която коментира темата преди началото на днешния национален протест на хора с увреждания, отхвърли и твърденията, че организациите на хората с увреждания не са склонни на диалог, и че не дават свои предложения. Тя отбеляза, че отдавна те са предложили спешно въвеждане на електронно здравно досие, на контролни комисии, когато се обжалва решението на ТЕЛК както от самия човек, така и от НОИ, с цел борба срещу фалшивите пенсии.

Стоименова допълни, че във входящото писмо на внесената концепция за експертиза на работоспособността е написано, че националнопредставителните организации са внесли предложението за въвеждането на комплексна комисия, която да прави цялостен психосоциален модел на оценка на всеки един човек, на медицинския му статус, на функционалността по международната класификация на човешката функционалност, уврежданията и здравето /ICS/, подпомагане за образование, социална интеграция, адаптиране на работното място и технически помощни средства. Тя допълни, че според предложенията за експертиза на работоспособността комисиите са шест, като има медицинска част, друга - в НОИ, при социалните, образователна, за рехабилитация и технически помощни средства.

Протестът пред Министерския съвет продължава, участниците в него носят плакати, сред които "Ние сме част от вас - не сме другите", "Не на запрещението - гражданска смърт".