Вариантът Омикрон преобладава у нас, Делта вариантът отстъпва

1249.68 на сто хиляди души население достигна двуседмичната заболеваемост от COVID-19 в България, при 1302.51 за предходния ден. Задържа се тенденцията на спад в 14-дневната заболеваемост, съобщава Dariknews.

За първи път от началото на пика на петата вълна вчера един регион – Кърджали, напусна тъмночервената зона с над 500 на сто хиляди заразени с коронавирус и влезе в червената с под 500 на сто хиляди.

От днес картата на епидемичната обстановка по региони също вече не е изцяло в червено. Южният централен Регион 4 вече е в жълтия Етап 2 и се очаква да остане в него. Останалите четири региона все още са в червения Етап 3, но за три от тях 5-дневната прогноза предвижда също да се оцветят в жълто. Единствено югоизточният Регион 3 се очаква да се задържи в червения Етап 3.

Картата на епидемичната обстановка разделя страната на пет региона, като във всеки от тях се следи развитието на пандемията. Сред един от факторите са определяне на етапа, в който се намира даден регион, е заетостта на интензивните легла за болни с COVID-19.

Според новия План за справяне с COVID-19 именно заетостта на интензивните и леглата за лечение на пациенти с неусложнена форма на COVID-19 е сред факторите за налагане на противоепидемични мерки. Друг фактор, който здравните власти следят, е натовареността на здравната система на седмична база и 14-дневната заболеваемост от COVID-19.

Четирите етапа, по които се прилагат COVID мерките са разписани в Плана за справяне с COVID-19:

  • Първи етап - Няма да се въвеждат допълнителни ограничения, но ще бъде засилен контролът по спазване на вече съществуващите противоепидемични мерки – носене на маски, осигуряване на физическа дистанция, зелен сертификат и тестване в училище. Предвижда се още разширяване на обхвата на обектите и дейностите, спрямо които са въведени COVID мерки и контрол върху спазването им. Преустановяват се и училищните екскурзии.
  • Втори етап - Предвижда се наблюдение относно спазването и срока на валидност на документите за ваксинация и на документите за преболедуване и при необходимост, след експертно обсъждане, ще бъдат предприети действия за промени. В образователната система ще се преустановят заниманията по интереси, с изключение на тези, в рамките на целодневната организация на обучението, които се провеждат без смесване на ученици от различни паралелки.
  • Етап три - Публичните обекти ще работят до 22:00 часа с до 50% от своя капацитет, заедно с изискването за зелен сертификат. В училищата ще бъде въведена ротация за класовете от V до XII клас, които ще редуват присъствено с онлайн обучение през седмица, като тестването в клас ще продължи.
  • Етап четири - Ще работят само магазините за хранителни стоки, дрогериите, аптеките, оптиките, зоомагазините, банките, пощите и куриерските фирми, застрахователите, доставчиците на платежни услуги, офисите на телекомуникационните оператори. Училищата ще преминат към обучение от разстояние в електронна среда, с изключение на учениците от първи до четвърти клас. Детските градини ще останат отворени.

Онлайн може да се следи и разпространението на COVID-19 в реално време.

Кой вариант преобладава в България - Делта или Омикрон?

В над 90% от пробите на SARS-CoV-2 е установен Омикрон. Делта вариантът отстъпва и той е установен в едва 9,7 на сто от анализираните проби. Това става ясно от справка в сайта на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/.

В НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране успешно са анализирани 679 клинични проби със SARS-CoV-2. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 17-30 януари и са изпратени от 44 различни лечебни заведения от 24 области на страната.

При 613 (90,3%) клинични проби е установен вирусен вариант Омикрон, 599 от тях са подвариант (ВА.1 или ВА.1.1) и 14 (BA.2). При 66 (9,7%) от пробите е установен вариант Делта (B.1.617.2) или подварианти на Делта (AY.*).

555 пациенти с Омикрон са на домашно лечение, 39 души са хоспитализирани. 46 пациенти с новия вариант са излекувани, а петима са починали.

За посочения период Омикрон не е регистриран само в две области у нас - Силистра и Смолян.

СНИМКА: НЦЗПБ
СНИМКА: НЦЗПБ