Брюксел отпуска 100 млн. евро за бързи тестове

Ваксинирането на 700 млн. души в ЕС срещу коронавируса може да започне от април, обяви шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, докато представяше “най-добрия сценарий” за съюза. Той предвижда дарение от ваксини за по-бедните държави. В момента в общността живеят 446 млн. души, пише “Политико”.

Ако всички проектоваксини, които съюзът е поръчал, се окажат успешни,

през 2021 г.

ЕС ще получи

1,2 млрд. дози

Фон дер Лайен подчерта, че преди доставките да започнат, предстои подготвителната работа със списъците за ваксинация и условията за пренос и съхранение на самите ваксини. Шефката на ЕК повтори посланието си от 15 октомври за хармонизиране на плановете за имунизация на държавите членки.

Фон дер Лайен съобщи още, че ЕС отпуска 100 млн. евро за осигуряване на бързи тестове. Съветникът ѝ по въпросите на пандемията Петер Пиот очаква занапред те да са достъпни в аптеките като тестовете за бременност.

Извънредна виртуална среща на върха на европейските лидери бе насрочена за четвъртък вечерта. Очакваше се да бъдат обсъдени темповете на разпространение на заразата, напредъкът по ваксината срещу COVID-19, както тестването и проследяването на носителите на вируса. Шефът на Европейския съвет Шарл Мишел настоява да се работи за взаимното признаване на тестовете в различните държави в контекста на пътуването в общността.

Една от ваксините, разработвана от германската “Бионтех” и американския производител на лекарства “Пфайзър”, може да е готова преди Коледа, пише в. “Дейли мейл”. От “Пфайзър” заявиха тази седмица, че ако опитите са успешни, компанията ще подаде молба за спешно разрешение за ползване към края на ноември. Така

германската

ваксина може

да изпревари

смятаната за фаворит инжекция на британско-шведската “АстраЗенека” и университета “Оксфорд”.

Според британски учен обаче първото поколение ваксини срещу COVID-19 може да не са ефективни при всички хора и да имат само временно действие. Шефката на работната група по ваксините на британското правителство Кейт Бингам призовава да се въздържаме от прекален оптимизъм в статия, публикувана в медицинското сп. “Лансет”. “Не знаем дали изобщо ще имаме ваксина”, отбелязва Бингам.

Същевременно две от

най-големите

европейски икономики

възстановиха

националните блокади

в различна степен.

От петък хората във Франция ще имат право да напускат дома си само по съществена работа или по медицински причини. Президентът Еманюел Макрон заяви, че страната рискува да бъде “обзета от втора вълна, която без съмнение ще бъде по-трудна от първата”. Бизнеси като ресторанти и барове ще се затворят, но училищата и фабриките ще останат отворени.

Германия също наложи карантина, но не толкова строга. Мерките, които влизат в сила в понеделник за месец, включват затваряне на ресторанти, барове, спортни зали и театри, каза канцлерката Ангела Меркел. Отворени остават и училищата и детските градини. Хората ще могат да излизат на обществени места само с членове на своето домакинство и още едно домакинство. “Трябва да действаме, и то сега, за да избегнем тежка извънредна ситуация в здравеопазването в национален план”, подчерта Меркел.

Българската посланичка в Германия Елена Шекерлетова посъветва всеки да се информира предварително за мерките, преди да посети страната.

Регионалните власти в гръцките Серес и Янина обявиха локдаун след локален скок на броя на заразените с коронавирус през последните дни. Използването на маска в регионите е задължително на закрито и на открито. В сила е полицейски час от 00,30 ч до 5 ч. Забраняват се всички събирания в публични и частни пространства.

Към момента общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в света е малко под 45 милиона. Жертвите вече са над 1,18 млн., а близо 33 милиона души са се излекували от болестта, сочат данните на сайта “Уорлдометер”.