Не заплатата, а условията на работа и менторите, които водят обучението са най-важните неща за лекарите-специализанти. Около това се обединиха младите членове на лигата на лекарите, на които вярваме.

550 лекари бяха включени в 8-ото издание на книгата „Лекарите, на които вярваме“ на „24 часа“ като 100 от тях са млади, обяви в началото на церемонията по награждаването им издателят на „24 часа“ Венелина Гочева.

Лекарите, на които вярваме вече могат да бъдат открити и в интернет от пациентите чрез специалната търсачка на онлайн изданието на „24 часа“. Търсачката дава цялата налична информация за лекарите, както и контакти, на които да бъдат открити от пациентите им.

„Редица млади лекари излизат извън България заради ниското заплащане и тежките условия на работа“, откри дискусията Венелина Гочева. Венелина Гочева откри церемонията по награждаването

Венелина Гочева откри церемонията по награждаването

Съвсем скоро правителството ще одобри промени в наредата за специализациите, така че

те да станат по-примамливи за младите лекари, гарантира министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

„На първо място е стремежът да подобрим заплащането. На второ място трябва да създадем необходимите добри условия за работа, които да ги мотивират да останат в България. На трето място е професионалното обучение на лекарите. Държавата ще има своя политика по отношение на специализациите. До този момент държавата не плащаше специализациите. С новата наредба ще субсидира базите за обучение на определени дефицитни специалности и за регионите, в които има липса на лекари. Държавата ще финансира и няма да натоварва болниците“, разказа плановете си Ананиев пред лигата на лекарите, на които вярваме. Министър Кирил Ананиев дебатира мерки за задържане на младите лекари с шефовете на големи болници - ген. Венцислав Мутафчийски, проф. Григор Горчев, Андрей Марков, проф. Асен Балтов, д-р Асен Меджидиев, проф. Иван Костов и проф. Светослав Георгиев.

Министър Кирил Ананиев дебатира мерки за задържане на младите лекари с шефовете на големи болници - ген. Венцислав Мутафчийски, проф. Григор Горчев, Андрей Марков, проф. Асен Балтов, д-р Асен Меджидиев, проф. Иван Костов и проф. Светослав Георгиев.

Трябва да отчетем, че тенденцията на напускащите млади лекари вече не е толкова стряскаща, каза още министърът. През 2008 г. са издадени 655 разрешения за работа извън България, през 2018 г. са само 203, посочи той.

„Ние подходихме радикално и започнахме да обучаваме сами наши лекари. Във Варна имаме 40 курсанти на пълна издръжка на Министерството на отбраната. А те са подписали с нас 16-годишен договор. Когато се влагат средства за специализация трябва да има и възвръщаемост. Договорите на курсантите включват 6 години учене, 10 години в армията, от които 2 години в поделение. След това работа в някоя от петте болници и всеки, който се включва има ясна визия какъв ще стане“, даде една от рецептите за решаване на проблема началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски.

„Ние работим на друг принцип – естествен подбор. В момента имаме 195 специализанта, всяка година се вземат нови 45. На срочен договор за 5-6 години, след което имаме ангажимент само към тези, които са толкова доби, че да останат в „Пирогов“. Получават допълнителни възнаграждения според това как работят, но от тях се иска да покажат, че имат желание да се развиват.“, описа своя начин пък директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.

„От завършилите му-Плевен едно 60% напускат страната. И причината не е заплащането, а мотивацията. Всеки млад човек иска да работи съвременна медицина. Трябва нашите условия да позволяват развитие, за да остават специализантите и да лекуват нацията“, описа ситуацията ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Григор Горчев.

„Стремим се младите лекари да не падат под 1/3 от общия състав“, каза пък шефът на Аджъбадем Сити клиник д-р Андрей Марков.

„Във финансирането на специализациите да се включат не само болниците, но и МЗ, а и общините“, предложи зам.-ректорът на МУ-Варна проф. Светослав Георгиев. Според него в болниците трябва да има вътрешни и външни специализанти.

„Лекарите бягат от България и защото са непрекъснато охулвани“, категоричен бе шефът на лекарската колегия на София Асен Меджидиев. Той разказа, че софийските лекари са създали фонд за взаимопомощ, който е подкрепен от болниците. „11 души пратихме на специализации във водещи европейски клиники – Берн, Израел, преговори с Кьолнския университет. Тези хора са готови да подпишат договор в България, ако болницата им осигурява условия за обучение и развитие. Нека този фонд да стане обществен постепенно“, каза Меджидиев.

Че базата на болниците е важна потвърди и шефът на Майчин дом проф. Иван Костов. Именно заради добрата база и частните болници няма наплив от напускащи страната гинеколози, описа положението той.

В дебата се включи и доц. Николай Янев, лицево-челюстен хирург, който е специализирал в чужбина и се е върнал да работи в България.

„Независимо какво усвоим в чужбина, ако няма условия за прилагане в България на наученото, всеки завръщащ се специализант се деквалифицира, а и изпада в конфликти с колегите си дали правилно се правят нещата на запад. Виновна е и ужасно порочната система на финансиране. Не може аз да произвеждам продукт за 10 хил, друг да прави такъв за 300 лв., а накрая и двамата да получаваме 3000 лв. Клиничните пътеки са порочни. Здравеопазването в България не е безплатно“, заяви доц. Янков. А министър Ананиев му обеща, че не се е отказал да промени системата на финансиране на здравеопазването.

Проблемът с кадрите стои и при фармацевтите, защото извън България имат много по-големи възможности за развитие, каза Венелин Сапунаров от регионалната фармацевтична колегия.

„Възнаграждението е на 2-о или 3-о място за специалностите, в които предлагаме високи технологии и иновации. Много по-лесно намираме желаещи за специализация в тези области, в които предлагаме иновативни методи и възможностите за научна кариера“, каза д-р Венелина Милева от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.

„Когато започваш да специализираш не можеш да искаш високотехнологични елементи. Трябва да започнеш от основата – нощни дежурства, шиене на рани и пр. В САЩ един специализант по спешна медицина има право да зашие рана след 3-та година“, отвърна й обаче проф. Балтов.

Специален гост на церемонията по традиция бе шефката на Народното събрание Цвета Караянчева.

„Имате моето уверение, че искаме и правим всичко възможно за подобряване условията на труд, за по-добро здравеопазване. Ние сме съюзници и се надявам да извлечем изводи от този дебат. Говоря като благодарен пациент. Имам привилегията днес да съм с вас. Вие сте лигата на необикновените. В реалния живот вие сте лигата на необикновените – променяте съдби, дарявате надежди, сбъдвате молитви. Вие сте най-обичаните лекари и отличници не само по професионализъм, но и доверие“, благодари тя на лекарите, на които вярваме. Университетската болница „Свети Иван Рилски“: Д-р Димо Янков,  специализант в Клиниката по неврохирургия, показва високи резултати в усвояването на неврохирургията, както и постоянен стремеж към развитие и усъвършенстване.

Университетската болница „Свети Иван Рилски“: Д-р Димо Янков, специализант в Клиниката по неврохирургия, показва високи резултати в усвояването на неврохирургията, както и постоянен стремеж към развитие и усъвършенстване.
Д-р Мария Доцева – специализант по кардиология в отделението по кардиология. Д-р Доцева работи като медицинска сестра в Сърдечно-съдов център, докато следва медицина. Остава извънредни часове на работа, взима нощни дежурства и помага на всички лекари. Явява се на конкурс за специализанти и го спечелва. Бързо навлиза в болничния процес, прави ехокардиографии и назначава терапии. В момента тече третата година от специализацията й, взима успешно всички колоквиуми, включва се в голяма част от научна
Д-р Мария Доцева – специализант по кардиология в отделението по кардиология. Д-р Доцева работи като медицинска сестра в Сърдечно-съдов център, докато следва медицина. Остава извънредни часове на работа, взима нощни дежурства и помага на всички лекари. Явява се на конкурс за специализанти и го спечелва. Бързо навлиза в болничния процес, прави ехокардиографии и назначава терапии. В момента тече третата година от специализацията й, взима успешно всички колоквиуми, включва се в голяма част от научна
Д-р Иван-Асен Даринов Шишманов, лекар-специализант по кардиология в Клиниката по кардиология с изявени интереси  в областите на спешната кардиологична помощ, острия коронарен синдром и аритмологията. Д-р Шишманов има публикации и участия в български и международни кардиологични форуми.
Д-р Иван-Асен Даринов Шишманов, лекар-специализант по кардиология в Клиниката по кардиология с изявени интереси в областите на спешната кардиологична помощ, острия коронарен синдром и аритмологията. Д-р Шишманов има публикации и участия в български и международни кардиологични форуми.
Д-р Мария Янкова, специализант по хирургия Д-р Янкова се отличава с трудолюбие, любознателност, подчертан интерес към белодробната хирургия, както и към онкологията. Положила е всички изпити с много добър успех за бъдещата й специалност.
Д-р Мария Янкова, специализант по хирургия Д-р Янкова се отличава с трудолюбие, любознателност, подчертан интерес към белодробната хирургия, както и към онкологията. Положила е всички изпити с много добър успех за бъдещата й специалност.
Университетска болница „Лозенец“   Д-р Мехмед Ахмедов, специализант по кардиохирургия Съвестен, примерен, отдаден на специалността, която е една от най-трудните.
Университетска болница „Лозенец“ Д-р Мехмед Ахмедов, специализант по кардиохирургия Съвестен, примерен, отдаден на специалността, която е една от най-трудните.
Д-р Младена Радева, специализант по очни болести в  Д-р Радева завършила Медицинския университет – Варна, с отличие и награди. През 2017 г. работи като хоноруван асистент към МУ-Варна, а през 2018 г. след конкурс е избрана за асистент в Катедра „Очни болести и зрителни науки". През същата година, отново след конкурс, е зачислена като редовен докторант. От 2018 г. изпълнява длъжността на асистент-редактор на националното научно офталмологично издание „Български офталмологичен преглед".
Д-р Младена Радева, специализант по очни болести в Д-р Радева завършила Медицинския университет – Варна, с отличие и награди. През 2017 г. работи като хоноруван асистент към МУ-Варна, а през 2018 г. след конкурс е избрана за асистент в Катедра „Очни болести и зрителни науки". През същата година, отново след конкурс, е зачислена като редовен докторант. От 2018 г. изпълнява длъжността на асистент-редактор на националното научно офталмологично издание „Български офталмологичен преглед".
Д-р Слави Бизьоков, лекар-специализант по гръдна хирургия. Номиниран е като изключително талантлив  и бързо напредващ млад лекар, любознателен, със сериозни научни интереси в иновативните миниинвазивни торакоскопски методи в белодробната хирургия и хирургията в областта на гръдния кош. Д-р Бизьоков следва медицина в Санкт-Петербургския Първи държавен медицински институт за период от 4 г. след конкурс в посолството на Русия в България. Дипломира се в Медицинския университет в София и от 2015 г. е
Д-р Слави Бизьоков, лекар-специализант по гръдна хирургия. Номиниран е като изключително талантлив и бързо напредващ млад лекар, любознателен, със сериозни научни интереси в иновативните миниинвазивни торакоскопски методи в белодробната хирургия и хирургията в областта на гръдния кош. Д-р Бизьоков следва медицина в Санкт-Петербургския Първи държавен медицински институт за период от 4 г. след конкурс в посолството на Русия в България. Дипломира се в Медицинския университет в София и от 2015 г. е
Д-р Теодора Семова, специализант на проф. Григор Горчев по акушерство и гинекология   Д-р Семова е завършила Медицинския университет в Плевен. Асистент е към катедрата по Акушерство и гинекология към МУ-Плевен. След конкурс е докторант към същата катедра. Има интереси и публикации в областта на  лапароскопската хирургия, лечението на карцином на маточната шийка и хирургия на лимфните възли.
Д-р Теодора Семова, специализант на проф. Григор Горчев по акушерство и гинекология Д-р Семова е завършила Медицинския университет в Плевен. Асистент е към катедрата по Акушерство и гинекология към МУ-Плевен. След конкурс е докторант към същата катедра. Има интереси и публикации в областта на лапароскопската хирургия, лечението на карцином на маточната шийка и хирургия на лимфните възли.
Д-р Тихомир Стоев е специализант в Отделението по кардиология.  Младият лекар активно работи върху популяризирането на кардиопулмоналния масаж и ресусцитация сред ученици, за да има по-голяма превантивност на сърдечната смърт. Идеята е повече хора, които не са медицински лица, да могат да оказват първа помощ на човек, изпаднал в състояние на сърдечен арест.
Д-р Тихомир Стоев е специализант в Отделението по кардиология. Младият лекар активно работи върху популяризирането на кардиопулмоналния масаж и ресусцитация сред ученици, за да има по-голяма превантивност на сърдечната смърт. Идеята е повече хора, които не са медицински лица, да могат да оказват първа помощ на човек, изпаднал в състояние на сърдечен арест.
Д-р Славяна Ушева лекар-специализант от Клиниката по хирургия е номинирана поради открояващите се интелект, трудолюбие, отговорност и съчувствие към боледуващия човек.
Д-р Славяна Ушева лекар-специализант от Клиниката по хирургия е номинирана поради открояващите се интелект, трудолюбие, отговорност и съчувствие към боледуващия човек.
Лекарите препълниха зала 6 на НДК
Лекарите препълниха зала 6 на НДК
Шефката на НС Цвета Караянчева разговаря със здравния министър Кирил Ананиев.
Шефката на НС Цвета Караянчева разговаря със здравния министър Кирил Ананиев.
Д-р Владимир Мутафчийски, специализант по образна диагнoстика Изключително отдаден на работата си млад рентгенолог, чиито диагнози винаги се потвърждават и от мнението на ръководителя му. Въпреки че все още специализира доказани лекари го определят като готов и изключително добър специалист по образна диагностика.
Д-р Владимир Мутафчийски, специализант по образна диагнoстика Изключително отдаден на работата си млад рентгенолог, чиито диагнози винаги се потвърждават и от мнението на ръководителя му. Въпреки че все още специализира доказани лекари го определят като готов и изключително добър специалист по образна диагностика.
Д-р Ивайло Николов, специализант по педиатрия Д-р Николов се класира на 1-о място в конкурса за специализанти на Александровска през 2016 г. От началото на специализацията си проявява интерес и към научната работа и вече има съвместна публикация с проф. Пенка Переновска, началник на клиниката по детски болести на болницата. Д-р Николов вече дава дежурства самостоятелно. За него родители пращат благодарствени писма, в които го определят като изключителен млад лекар
Д-р Ивайло Николов, специализант по педиатрия Д-р Николов се класира на 1-о място в конкурса за специализанти на Александровска през 2016 г. От началото на специализацията си проявява интерес и към научната работа и вече има съвместна публикация с проф. Пенка Переновска, началник на клиниката по детски болести на болницата. Д-р Николов вече дава дежурства самостоятелно. За него родители пращат благодарствени писма, в които го определят като изключителен млад лекар
Многопрофилна болница за активно лечение  “Света Анна” Д-р Ивайло Николов, специализант по гастроентерология Д-р Николов е млад лекар, но вече се е доказал като много добър доктор с изключителна теоретична подготовка и сериозен опит, придобит в едно от най-натоварените спешни отделения в страната, това на Клиника по вътрешни болести на УМБАЛ "Св. Анна"-София. Не на последно място е личният пример, който д-р Ивайло Николов дава. Въпреки, че е на самия старт на своята медицинска практика, той успе
Многопрофилна болница за активно лечение “Света Анна” Д-р Ивайло Николов, специализант по гастроентерология Д-р Николов е млад лекар, но вече се е доказал като много добър доктор с изключителна теоретична подготовка и сериозен опит, придобит в едно от най-натоварените спешни отделения в страната, това на Клиника по вътрешни болести на УМБАЛ "Св. Анна"-София. Не на последно място е личният пример, който д-р Ивайло Николов дава. Въпреки, че е на самия старт на своята медицинска практика, той успе
Д-р Димитър Пенчев, специализант по хирургия Специализира „Хирургия” в Клиника по ендоскопска, ендокринна хирургия и колопроктология на ВМА. Активно участва в прилагане на иновативна медицина и уникални за България техники. Има над 30 участия в научни конференции, над 50 публикации в български и чуждестранни научни издания, участия в различни клинични проучвания и в една монография. Той е млад специалист, който носи удовлетворение сред доайените на родната хирургия, че след тях идва ново достойн
Д-р Димитър Пенчев, специализант по хирургия Специализира „Хирургия” в Клиника по ендоскопска, ендокринна хирургия и колопроктология на ВМА. Активно участва в прилагане на иновативна медицина и уникални за България техники. Има над 30 участия в научни конференции, над 50 публикации в български и чуждестранни научни издания, участия в различни клинични проучвания и в една монография. Той е млад специалист, който носи удовлетворение сред доайените на родната хирургия, че след тях идва ново достойн
Д-р Александър Маринов, лекар-специализант в Клиниката по гастроентерология и хепатология. Той е отличен с наградата „Млад лекар на годината“ за 2018 г. за Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център. Активен участник във форуми и конференции в областта на гастроентерологията и хепатологията. Последната му изява е да  представи опита на екипа от клиниката при поставяне на гастростоми на онкологично болни пациенти със затруднения при хранене и преглъщане на V национален конгрес за гастроентеролози.
Д-р Александър Маринов, лекар-специализант в Клиниката по гастроентерология и хепатология. Той е отличен с наградата „Млад лекар на годината“ за 2018 г. за Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център. Активен участник във форуми и конференции в областта на гастроентерологията и хепатологията. Последната му изява е да представи опита на екипа от клиниката при поставяне на гастростоми на онкологично болни пациенти със затруднения при хранене и преглъщане на V национален конгрес за гастроентеролози.
Д-р Вероника Михайлова, специализант по офталмология Завършила е Медицинският университет в София през 2018 г. Но още преди това ходи в Първа УМБАЛ като доброволец. Работи без да получава заплащане няколко месеца и така успява да впечатли ръководството на болницата, което я кани да стане част от екипа на Първа УМБАЛ - София. За младата лекарка казват, че е трудолюбива, отговорна, представя се много добре и вече работи на няколко места.
Д-р Вероника Михайлова, специализант по офталмология Завършила е Медицинският университет в София през 2018 г. Но още преди това ходи в Първа УМБАЛ като доброволец. Работи без да получава заплащане няколко месеца и така успява да впечатли ръководството на болницата, което я кани да стане част от екипа на Първа УМБАЛ - София. За младата лекарка казват, че е трудолюбива, отговорна, представя се много добре и вече работи на няколко места.
Университетска акушеро-гинекологична болница “Майчин дом” Д-р Васил Димов, специализант по акушерство и гинекология Отлично подготвен теоретично, работи с хъс, желание и старание. Пример за младите лекари. Желае да остане и да се развива в България, въпреки че е канен от много болници в чужбина.
Университетска акушеро-гинекологична болница “Майчин дом” Д-р Васил Димов, специализант по акушерство и гинекология Отлично подготвен теоретично, работи с хъс, желание и старание. Пример за младите лекари. Желае да остане и да се развива в България, въпреки че е канен от много болници в чужбина.