Дневната сънливост е опасно състояние, особено при шофиране и работа, която изисква мерки за безопасност
Забелязвате, че сте започнали да се прозявате често. Имате ли нужда от трета или четвърта чаша кафе, за да прекарате следобеда на работа?
Такива признаци на сънливост са червен флаг за сериозен дефицит на сън, който може да ви изложи на физическа опасност и да навреди на здравето ви в дългосрочен план. Това твърди нов документ на Американската академия по медицина на съня. “Сънливостта е сериозен проблем за здравето с широкообхватни последици”, казва д-р Ерик Олсън, пулмолог и специалист по медицина на съня в клиниката “Mayo” в Рочестър, Минесота.
“От катастрофи, извършени от сънливи шофьори, до грешки на работното място
и дългосрочни рискове за здравето, ефектите от прекомерната дневна сънливост влияят на хората и обществото всеки ден”, посочва Олсън. Той е подкрепен от 25 различни медицински организации, включително Американската академия по неврология, Националния съвет по безопасност и Американската академия на семейните лекари.
Липсата на качествена нощна почивка от поне 7 до 8 часа е свързана с развитието или влошаването на диабет, депресия, сърдечни и бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, затлъстяване и инсулт, казват експертите.
Твърде често хората отписват признаците на сънливост - например задрямването по време на работна среща, като незначителен проблем вместо като знак за потенциално опасен дефицит на сън, казват здравните специалисти.
“Клюмването по време на скучни срещи е индикация за недостатъчен сън. Някой, който е напълно отпочинал, няма да заспи на публично събитие, без значение колко скучнo е то - смята специалистката по съня Кристен Кнутсън, доцент по неврология и превантивна медицина в Медицинския факултет на Фейнберг към Северозападния университет в Чикаго. - Прекомерната сънливост през деня може да влоши работата и да бъде индикатор за основни нарушения на съня или други проблеми. Ако някой редовно изпитва прекомерна сънливост през деня, трябва да обсъди това с лекаря си.”
Тялото прави странни неща, когато е непрекъснато сънливо, включително опитва да преодолее прозявките и изпраща сигнали, че всъщност се справяте с липсата на сън. Тези сигнали обаче могат бъдат твърде далеч от истината – посочва вторият автор на документа д-р Индира Гурубхагаватула, професор по медицина на съня в Медицинския център на администрацията на ветераните в Пен Медсин във Филаделфия.
“Данните показват, че при хронично частично лишаване от сън способността да възприемаме собственото си ниво на увреждане вече не е точна – мислим, че сме добре, когато в действителност не сме - обяснява Гурубхагаватула. - Когато правим действителни тестове, за да измерим колко добре функционира вашият мозък – време за реакция, способност за припомняне, тестове на паметта, координацията, – откриваме, че хората всъщност правят много грешки. И това е страшно, защото те все още имат това неуместно високо ниво на увереност, че са добре.”
При продължителна сънливост мозъкът подремва - специалистите наричат това микросън, добавя Гурубхагаватула.
“Мозъкът всъщност изпада в кратки микросънища от 2-3, дори 10 секунди и след това “скача” обратно
и може дори да не осъзнаете, че това се случва – разкрива тя. - Може да бъде много опасно, ако шофирате или правите нещо, което включва безопасност. Така че, ако чувствате, че може да заспите, обърнете внимание на това, тъй като е индикация, че не е безопасно да шофирате.” Около 100 000 автомобилни произшествия годишно в САЩ са свързани с шофиране в състояние на сънливост, според статистиката.
Но как да разберете дали сънливостта ви преминава в опасната зона? Можете да я измерите с различни скали, включително скалата за сънливост на Епуърт, казва специалистката.
Въпросите в теста включват каква е вероятността да заспите при следните случаи: докато седите тихо след обяд без алкохол; лягате следобед; седите бездействащо на обществено място; седите и четете; седите и чатите с някого; возите се като пътник в автомобил за един час; седите в задръстване за няколко минути, докато шофирате; докато гледате телевизия.
“Молим пациентите да оценят от нула до три
колко вероятно е да заспят по време на тези осем ситуации
на заседнал живот - обяснява Гурубхагаватула. - Максималният резултат е 24, което показва, че сте много, много сънливи. Обикновено смятаме, че резултати над 10 са клинично значими и заслужават намеса.”
С напредване на лишаването от сън опасните симптоми на сънливост могат да се увеличат, продължава професорката. “Клепачите натежават, тялото ви се отпуска, имате проблеми да останете изправени и някои хора дори усещат световъртеж - стаята се върти, ръцете се тресат.
Можете също да бъдете безразсъдни и импулсивни, сякаш не ви пука. Това е друг симптом.”
Нарушения на съня като сънна апнея, синдром на неспокойните крака и нарушения на циркадния ритъм, както и състояния на хронична болка и приемът на някои лекарства също водят до сънливост и е добре те да бъдат анализирани от специалист по съня.
“Неща като прекалено много кофеин, употреба на алкохол преди лягане, употреба на марихуана, интензивни упражнения, лоша хигиена на съня като спане в ярка, студена, гореща или шумна спалня определено ще повлияят на това как ще бъде организирана нощната ви почивка и колко освежаваща ще бъде”, категорична е Гурубхагаватула.
Много хора се обръщат към алкохола или марихуаната с погрешното убеждение, че могат да подобрят съня си. Докато алкохолът, изглежда, улеснява заспиването, тялото ще се събуди посред нощ, след като алкохолът се метаболизира, посочват експертите.
Коментари