Това показват резултатите от проучване на стоматолога проф. д-р Михаела Раеску, представено на Световния форум по никотин във Варшава в средата на юни

От 6 до 9 месеца след спиране на цигарите и преминаване на IQOS се образува по-малко зъбен камък, а почистването му е лесно и безболезнено. Тези резултати от свое проучване представи на Световния форум по никотин във Варшава в средата на юни румънският стоматолог проф. д-р Михаела Раеску.

Тя е проведела изследване с две групи пациенти – пушачи на обикновени цигари и такива, които са спрели да пушат и са преминали на устройството с нагряване на тютюн. Докторката е установила, че при хората от втората група се образува по-малко зъбен камък, намалява рискът от гингивит и изчезва лошият дъх от цигарите.

В продължение на 9 месеца д-р Раеску изследва 15 доброволци, които спират цигарите за 6 месеца и преминават на устройството IQOS, и петима, които продължават да пушат. Всички наблюдавани пациенти са били сериозни пушачи от поне 5 години.

Почистването на зъбния камък обикновено е болезнена процедура за пушачите, тъй като те често страдат от възпаление на венците, гингивит, парадонтит, изсушаване на лигавицата на устата. Причината е по-голямото образуване на зъбна плака и съответно зъбен камък, което води до увреждане на венците и дори разклащане на зъбите.

При преминалите на IQOS от 6 до 9 месеца след първоначалното почистване на зъбния камък се наблюдава подобрение на оралното здраве и почистването на зъбния камък става много по-лесно и безболезнено, посочва д-р Раеску. Причина за това е, че както при спирането на цигарите напълно, така и при преминаването на IQOS, се подобрява почистващата функция на слюнката - естественият защитник на оралната лигавица, което намалява и риска от появата на кариеси.

След пълно спиране на цигарите или преминаване на IQOS се подобрява и оросяването в лигавицата, което пък често води до кървене на венците, ако не е извършено първоначално почистване или лечение на причинените от пушенето предишни здравни заболявания. Съветът към такива пациенти е да посетят своя зъболекар, за да се направи почистване на зъбния камък или евентуално лечение.

9 месеца след проведеното проучване пациентите, преминали на IQOS, споделят, че са доволни и усещат подобрение на оралното здраве, допълва румънският зъболекар.

Проф. д-р Михаела Раеску има докторска степен по дентална медицина и преподава орална и дентална профилактика в Стоматологичния факултет в Университета „Титу Майореску” в Букурещ, Румъния. Освен че е университетски професор от 2015 г., проф. д-р Раеску е активен практикуващ лекар по дентална медицина.

Тя е завършила Стоматологичния факултет на Университета в Крайова през 1995 г. и следдипломна квалификация в Университета в Бирмингам (Великобритания) и университета „Клод Бернар” в Лион (Франция). Автор на множество научни изследвания и публикации и е гост-лектор в редица професионални конференции.

На Глобалния форум по никотин във Варшава, който се проведе в средата на юни, проф. д-р Раеску представи резултатите от своето проучване с пациенти – пушачи, спрели цигарите и преминали на устройството за нагряване на тютюн IQOS.