Европейската космическа агенция (ЕКА) тества създаване на изкуствени кости и органи за мисиите до Марс, пише на сайта на агенцията.
3D принтирането им може да е едно от решенията за лечения на травми и заболявания.
Учени на ЕКА са създали 3D принтирани кости и кожа, които да могат да се използват по време на космически мисии до Марс. Тя работи в лабораторни условия.
За условията на по-слаба или нулева гравитация специалистите са разработили нова "рецепта" за кръвна плазма, която да е с по-голям вискозитет.
Нужно е да се добавят субстанции от растения и водорасли. Астронавтите ще могат да ги отглеждат по време на космическата си експедиция.
Кръвната плазма също е ресурс, който може да е лесно достъпен по време на такива мисии.
С помощта на допълнителни "съставки", астронавтите ще могат да си създават необходимите органи.
Така например изкуствената кост е принтирана от стволови клетки с добавен калциев фосфат за "цимент" и да поддържа структурата. Този материал се абсорбира от клетките по време на техния растеж и се получава кост.
Учените са успели да принтират и кожа, която да се използва за присаждане.
Направени са експерименти и в условия на намалена гравитация и методът работи. Това отваря вратата за създаване на цялостно решение, което да даде на астронавтите всичко необходимо, за да реагират на всякакви спешни медицински случаи по време на мисиите и пътешествията.
"Екипажът ще срещне много рискове и връщането у дома по-рано няма да е възможно. Да се носят всички нужни медицински провизии е невъзможно в ограниченото пространство и маса на космическия кораб. Чрез 3D биопринтиране екипажът ще може да реагира на медицинските спешни случаи. В случаи на изгаряне например, ще може да се принтира нова кожа, вместо да се взима от друго място от тялото на астронавта и така да се избегнат допълнителните наранявания", коментира Томасо Гидини, ръководител на проекта, цитиран от vesti.bg.
Технологията ще позволи и директна подмяна на счупени кости.
"Тъй като винаги биоматериалът ще произлиза от самия астронавт, няма да има рискове за отхвърляне на трансплантираното", допълва Гидини.
Коментари