Учени от университета в Монпелие заключиха, че половото размножаване еволюирало, защото било от полза срещу раковите образувания, съобщи Сайънс алърт. То предотвратява предаването на ракови клетки на поколението, предаде БТА.

Авторите на изследването отбелязват, че с появата на първите многоклетъчни (еуметазои) клетките им се отказали от репродуктивните си "интереси". Единица на естествения подбор станала не отделната клетка, а множество клетки. В резултат обаче се увеличил рискът от поява на клетки "мошеници" (ракови клетки), които използват ресурсите на организма само за собствения си растеж и развитие. Тези клетки можели да се предават на други организми, т.е. били трансмисивни.

Според учените за борбата с рака на първите еуметазои им трябвал механизъм, намаляващ до минимум риска от заразяване. Идентичността на ДНК на организми от един и същ вид улеснявала проникването и растежа на раковите клетки в чужди тъкани. Половото размножаване, при което възниква генетично многообразие, не само намира решение на проблема трансмисивния рак, но и осигурило защита срещу вируси, бактерии и паразити.

Според учените то е по-малко рискована и по-удачна възможност за създаване на жизнеспособно потомство.