Окръжната прокуратура в Кюстендил е внесла в съда обвинителен акт срещу Росен Тимчев за извършени от него престъпления, съобщи държавното обвинение. 

Той е бил назначен за временно изпълняващ длъжността управител на болницата „Св. Иван Рилски“ в Дупница. Има договор за това, с произтичащите от него права и задължения.

Няколко месеца по-късно Тимчев е сключил договор за издаване и обслужване на фирмена дебитна карта с титуляр МБАЛ „Св. Иван Рилски“. Отговорникът за банковите преводи на болницата установил, че от сметката на дружеството липсват пари. Било направено запитване до банката за причините, довели до тези липси. В получения отговор било обяснено, че движението на паричните средства е от издадената дебитна карта на Тимчев. В качеството на оправомощен държател той извършил незаконни транзакции в своя полза за сметка на паричните средства на болницата. Сред тях били покупки от ПОС терминал в чужбина и страната, заплатени нощувки и покупки в чужбина на обща стойност 2036,86 лева.

След назначаването му за управител Тимчев е започнал да взема пари от касата на болницата с разходни ордери от регистратурата и с разписки под формата на служебни аванси. Сумите не били заведени в касовата книга на болницата, липсвали разходно-оправдателни документи – фактури, вносни бележки или фискални бонове. Общият размер на получените от обвиняемия служебни аванси за периода от март до ноември 2016 г. е 18 042,97 лева.

В качеството си на управител Тимчев сключил договор с мобилен оператор за услуги и устройства, въпреки че болницата имала действащ договор за 24 месеца с друг оператор, подписан пак от Тимчев. Като бонус за сключения нов договор той е получил 9 мобилни телефона марки „Айфон 7“, „Самсунг Джей 5“ и „Нокиа“. Седмица по-късно пожелал да ги върне, като обяснил в магазина, че болницата не се нуждаела от тях, а имала належащи плащания. Било му обяснено, че срещу телефоните не могат да бъдат дадени пари, и после със съдействието на акаунт мениджъра те били продадени на трети лица. С приемо-предавателен протокол на Тимчев била предадена сумата от 5000 лева. Тя е следвало да бъде внесена по сметката на болницата, но това не било направено.

От тези действия последвали щети за болницата в размер на 25 079,83 лева, което довело до намаляване на финансовото й имущество.

В управляваната от Тимчев „Св. Иван Рилски“ имало отделение по хемодиализа, което поради емонт следвало временно да спре дейността си. То било оборудвано с три апарата за хемодиализа и водоочистваща система към тях. Тимчев сключил договор за бартер с „А.Л.“ ЕООД, с лимит до 12 000 лв. Стоките, които болницата следвало до достави, са били употребявани диализни апарати. От своя страна „А.Л.“ ЕООД се задължавало да почисти улуци и да извърши ремонт и изкърпване на покрив на хирургичен блок.

Същевременно болницата в Троян се нуждаела от подмяна на апарати за хемодиализа и, поради информацията за „предстоящо закриване на отделението в Дупница, ръководството й отправило запитване към Тимчев за купуването на апаратите. Той определил цена от по 5000 лева за всеки, която била изгодна за болницата в Троян, предвид че рециклиран апарат струва около 15 000 лева. В изпълнение на договор, подписан от управителя на „А.Л.“ ЕООД в качеството му на „продавач“, и управителя на болницата в Троян като „купувач“, била издадена фактура за продажба на два броя апарати за хемодиализа на обща стойност 10 080 лева

Без да има право да се разпорежда с дълготрайни активи без разрешение на принципала, обвиняемият Р.Т. продал чрез фирма „А.Л.“ ЕООД медицинското оборудване от МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – гр. Дупница на МБАЛ – гр. Троян. Сделката била финансово неизгодна и довела до негативи за управляваната от него болница, което довело до необходимостта за закупуване на нови апарати за по-висока цена.

Предстои наказателното производство срещу бившия управител на многопрофилната болница за активно лечение в гр. Дупница да продължи в съда.