Осем са бъбречните трансплантации, които са направени у нас от началото на годината, съобщи доц. Марин Георгиев - началник на клиниката по урология в Александровска болница, пред Нова Тв.

През годините броят на трансплантациите е голяма вълнообразна линия. Пикът е през 1999 г., когато са направени над 100, обясни Георгиев.

В началото бяхме на принципа дайте да дадем. Отдавна живеем в други условия. Наредбата, през която се заплаща, е от 2007 г. В донорска база като големите - Плевен, Варна, Бургас, Русе, Търново, за да се установи подходящ ли е донорът, изследванията струват голяма сума пари. Това е денонощен труд на много хора, допълни той.

Болницата получава 20 000 лв. за трансплантация. В нея са ангажирани 5 души - лекари, медицински сестри и анестезиолог, които са 24 ч. под напрежение. Заедно с тях са ангажирани и клиники. Болниците могат да дадат до 20% за допълнително финансиране. Става една сума, която, когато се раздели, са буквално жълти стотинки, обясни д-р Георгиев.

Проблемът с липсата на донори не е в хората. Проблемът е в организацията. Откакто сме започнали през 1992 г., нищо не се е променило. Трябва да се направи истинска програма и да се види какво наистина е нужно, смята ръководителят на катедрата по урология към Медицинския университет Красимир Янев.