Току-що дипломирал се на 24 г., д-р Шеип Панев е планинар, но преди всичко е човек, изцяло отдаден на лекарската професия.

Преди 4 г. влиза в доброволческата програма “Забавно лято, грижовна есен” - проект на фондациите BCause и “Направи добро - Александровска”. Кампанията организира безплатни прегледи по 1 месец пролет и есен на хора в отдалечени места, където медицинската помощ се свежда до фелдшер или личен лекар веднъж седмично, а понякога и месечно.

“Прегледите са за хора над 60 г., но който и да дойде, не го връщаме. Ако има проблем и можем да помогнем на място, го правим. Ако не, го насочваме към болница”, казва д-р Панев.

Има дни, в които преглеждат и по 200 души от 8 часа до късна вечер. В началото младият лекар не знае какво да очаква от програмата. Но разбира, че това, от една страна, му е от полза като лекар, тъй като вижда интересни случаи, а и слага диагнози само на базата на знанията на лекарите около него, почти без апаратура.

“Преди всичко тези прегледи носят на всички нас успокоение за душата, че сме направили нещо този ден, че сме помогнали на тези хора, че не живеем напразно, а сме направили нещо за хората, забравени някъде там”, споредля д-р Панев.

Че ще стане лекар, той знае още от 7-годишен, когато губи баща си. Решава го, защото не иска да има деца като него, които да страдат. Днес специализеря детска травматология в “Пирогов”, а вариантът да замине за чужбина влиза в плановете му само за допълнителна квалификация.

“Осъзнах, че неслучайно съм роден в тази страна, че мисията ми е тук и всички са инвестирали в това аз да бъда лекар тук. Чувствам го като дълг към обществото и най-вече към моите близки и тези, които са ми помогнали да стана лекар и да се изградя като личност”, споделя д-р Панев.

Той има и друга мисия - като планинар иска да показва на хората, че България е с красива природа. Не спира и да съветва хората да инвестират в себе си, в умения, знания, да бъдат добри, да не вредят на себе си, на хората около тях, на природата.