Учени от университета "Бар Илан" в Израел установиха, че сънят допринася за възстановяване на увредена ДНК в клетките, като по този начин възпрепятства преждевременното стареене и появата на рак, съобщи сайтът MedicalXpress.
Биолозите са изследвали живи риби-зебра с микроскоп с висока разделителна способност. Това им позволило да проследят процеси в хромозомите по време на 24-часови цикли. Оказало се, че при бодърстване се натрупват ДНК увреждания, които могат да достигнат опасно ниво, предава БТА.
По думите на учените сънят поддържа функциите на клетъчното ядро, като увеличава динамиката на хромозомите и активира системите за възстановяване на генетичния материал във всеки неврон. Заради тази важна роля на съня той се е развил и се е съхранил в хода на еволюцията, въпреки че спящите животни са изложени на повече опасности, свързани с хищници.
ДНК уврежданията водят до стареене и гибел на клетките. В някои случаи обаче дефектни клетки могат да избягнат смъртта, като се превърнат в ракови и се размножат неконтролирано в здрави тъкани.
Коментари