Известно е, че лечението на онкологични заболявания с химио- и лъчетерапия върви ръка за ръка с отслабване на имунната система. Често се причиняват редица странични ефекти. Тялото е неспособно да поддържа автоматичните процеси на защита и програмираната клетъчна смърт, наречена апоптоза.

За да се задейства апоптозата и тялото самостоятелно да се бори с туморните клетки, е необходимо да се повиши имунната защита. Голямо въздействие върху нея оказват свободните радикали, натрупани по време на лечението. Те са високореактивоспособни молекули, които са увредени, защото имат един липсващ електрон. Те търсят свободен електрон от здравите клетки, като така разрушават техните ДНК. След мутацията на ДНК, здравите клетките също мутират и вече не изпълняват правилно процесите си. В следствие, защитните механизми на тялото отслабват.

Храната като метод за повишаване на имунитета:

Важна роля в повишаването на имунната система играе храненето, като се препоръчва приема на по-алкални храни. Удачно е в менюто да преобладават свежите храни и зеленчуците. Термичната обработка е желателно да включва готвене на пара, варене и печене, да се избягва пърженето. За определен период е удачно да се избягват месото, млечните храни, пакетираните изделия, полуфабрикатите, захарта и тестените храни, тъй като за тях е известно, че съдържат консерванти и обикновено са киселинообразуващи.

Хранителните добавки – важна част от диетата

Хранителните добавки също са много добър приятел в повишаването на имунитета. За щастие, с напредването на науката става ясно, че свободните радикали, натрупани по време на химиотерапията или лъчетерапията, могат да бъдат деактивирани чрез антиоксиданти. Антиоксидантите са вещества, които отдават електрони на свободните радикали и така те вече не са опасни. Всеки антиоксидант, приет с храната или под форма на добавка, се бори със свободните радикали. Силата на действие на антиоксидантите се определя от техния „синергичен ефект“. Синергичният ефект е начина, по който различни антиоксиданти се свързват помежду си. Колкото по-добре си взаимодействат, толкова по-успешно се борят със свободните радикали.

Кои антиоксиданти са най-ефективни за деактивиране на свободните радикали, натрупани при лъчетерапия и химиотерапия?

Клиносорбент КЛС-Pb/Cd, известен като „Зеолит“ - Минералът става много популярен, заради свойството си да пречиства вода и водни разтвори от радикали, токсини и вредни вещества. Такава е и средата в организма. Минералът улавя тежките метали и радионуклидите като ги изхвърля. Тялото се детоксикира и пречиства, всички функции и процеси се нормализират, благодарение на силната му детоксикираща способност.

Джинджифил – източник на метилсулфонилметан (MSM) или диметилсулфон, кoйто проявява противовъзпалителен ефект, редуцира мускулните болки, подпомага случаи на гадене, болки в стомаха и лошо храносмилане, помага при колики и повръщане. Благодарение на тези свойства се отразява много благоприятно при онкоболни, които са загубили апетита си или страдат от проблеми с храносмилателния тракт и повръщане.

Куркума – Куркуминът е известен СОХ-2 инхибитор, който подобрявя състоянието при сърдечно-съдови заболявания, поддържа нивото на холестерола, облекчава състоянията на когнитивна отпадналост, оптимизира нивата на инсулина.

Чесън – Познат от дълги години, чесънът е природен източник на селен, който има антивирусно и антисептично действие. Включва се като съставна част от ензима, предпазващ клетъчните структури от окислителни увреждания. Селенът е мощен антиоксидант, засилва имунната система, неутрализира свободните радикали.

Зелен чай – съдържа катехин и кoензим Q10. Благодарение на тях, предотвратява стареенето на клетъчните мембрани, неутрализира вредното въздействие на свободните радикали, увеличава нивата на мозъчния норепинефрин (норадреналин), подобрява състоянието на чревната микрофлора и очите, предпазва кожата от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето.

Дихидрокверцетин от Сибирска лиственица – уникален антиоксидант, който съдържа естествения биофлавоноид Таксифолин, който укрепва и регенерира съединителната тъкан, подобрява кръвния поток, предотвратява образуването на кръвни съсиреци, засилва имунната система, активира регенеративните процеси на стомашната лигавица. Установено е, че дихидрокверцетиновия изолат от Сибирска лиственица (Larix sibirica L.) подобрява защитните свойства на кожата и отстранява обривите, намалява неблагоприятните ефекти от химиотерапията и лъчетерапията, инхибира синтеза на хидроксилови радикали и поддържа способността на организма да се възстановява след излагане на токсични и радиоактивни елементи;

Всички тези антиоксидантни могат да бъдат намерени в хранителната добавка ROVATEN. Комплексът от антиоксиданти се бори активно със свободните радикали, натрупани при лечението. Имунната защита се повишава, страничните ефекти от химиотерапията или лъчетерапията се повлияват много по-бързо или не се проявяват, връща се тонуса и нормалния баланс на организма!

Научете повече за ROVATEN тук!