В навечерието на 8 март бе оповестен Индекс за положението на жените по света за 2019 г. От 100 държави, включени в него, първа с най-добри условия за живот на жените е Норвегия. България е на 35-о място пред Румъния и Чили, но след Япония и Малта.
В първата петица след Норвегия, която има индекс 8,699 по 10-степенната скала, са Швеция (8,401), Канада (8,388), Финландия (8,382) и Исладия (8,364). На следващите места са Дания, Ирландия, Словения, Австрия и Естония. От първите 50 държави в индекса само 13 са извън Европа.
На последните места са Мозамбик, Уганда, Пакистан и Етиопия, а Нигерия е на дъното с общ индекс едва 2,03.
Държавите са подредени по над 20 показателя, някои от които обаче не влияят на крайния сбор. Те са само за сведение. Например процентът данъци върху санитарните продукти за жени, датата, на която жените изплащат задъленията си и започват да работят за себе си, годината, в която са получили избирателни права, и др.
Индекса фомират показателите за равноправие като процент на жените в управлението, брой на бизнесдамите, брой на жените на високи постове в бизнеса и на спортистките в олимпийските отбори на държавите.
Взети са предвид здравният статус, степента на защитеност, равнището на образование, разлики в заплатите според пола, дали абортите са разрешени, както и рискът от трафик на хора.
Общата оценка на България е 6,970, т.е. с почти 2 точки под лидерката Норвегия. У нас обаче разликата в заплащането между мъжете и жените е едва 4,06%, докато в Норвегия е 7,12%, а в 10-ата Естония дори 28,34%. Най-фрапираща е тази разлика от държавите преди България в Южна Корея - там жените вземат с 34,62% по-ниски заплати за една и съща работа като мъжете.
Датата, на която българката си е платила всички задължения и започва да работи за себе си, е 16 декември. Най-рано се "отвързват" жените пак в Южна корея - на 26 август. В повечето страни от първите 50 това става между септември и декември.
Българките имат право на 364 дни отпуск по майчинство според класацията. В някои държави над България обаче този опуск е доста по-кратък - 98 дни в Сингапур и Шейцария (13-а и 14-а) и даже 0 дни в САЩ (32-а). Най-дълъг е този отпуск в Естония - 1162 дни.
Последният показател е комплексен - жизнено равнище на жените. Според него Норвегия е отново първа с 8,93, но я следват Ирландия с 8,79 и Сингапур с 8,78. България има 5,80 и по този показател изпреварва само Сърбия, Албания и Черна гора от първата половина на класацията от 100 държави.
Индексът е изработен от организацията "Нестпик".
Коментари