През 2017 г. децата с епилепсия у нас са били 30 000. А епилептиците в България са общо към 75 000, стана ясно на пресконференция за Международния ден на борбата с епилепсията. Около 30% от болните имат пристъпи, които не се овладяват с медикаменти.

Всяка година от епилепсия заболяват между 20 и 70 души на всеки 100 000. Най-уязвими обаче са децата, тъй като при над 60% от случаите болестта започва в ранна възраст. Ако се открие бързо, се прави операция и после може да не се пият хапчета.

"така се спестяват мъките на болните и на семействата им", каза Петя Димова, председател на Българското дружество против епилепсията.

Неврохирургията в болницата "Св. Иван Рилски" работи от 10 г. "От 2 г. тя е и център за изследване на редки и сложни форми на епилепсия", обясни доц. Димова. Според нея това е най-честото неврологично заболяване.

В клиниката са изследвани над 1000 души и 250 са оперирани успешно. "Разполагаме с всякакви технологии за откриване на причината за болестта, когато това е възможно", каза неврохирургът доц. д-р Красимир Минкин.

Болестта се открива с 30 електрода, налепени по главата. Правят се и вътремозъчни изследвания. Операцията може да премахне дългогодишната епилепсия, водеща до редица ограничения в живота.

Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия, обясни, че все още има хора, според които епилепсията е заразна. А други смятат, че е психично заболяване.