Учени от Колумбийския университет в Ню Йорк установиха, че хормонът иризин, който се произвежда от мозъка по време на физически упражнения, подобрява паметта и намалява риска от болестта на Алцхаймер, съобщи сайтът MedicalXpress, цитиран от БТА.
Специалистите изследвали образци от мозъчни тъкани от засегнати от болестта на Алцхаймер гризачи и констатирали, че в хипокампуса на животните се съдържа по-малко количество иризин от обикновено. Експерименти с мишки показали, че иризин защитава срещу увреждания синаптичните връзки в мозъците им. Тези увреждания могат да засегнат паметта. При недостиг на иризин в хипокампуса у животните се наблюдават проблеми с паметта и отслабване на синаптичните връзки.
Мишките, които ежедневно плували 5 седмици, не показали признаци на деменция дори след като били инжектирани с бета-амилоиди - пептиди, за които се смята, че допринасят за развитие на болестта на Алцхаймер у хората. Блокирането активността на иризин обаче напълно отстранило положителния ефект от физическата активност.
Получените резултати сочат, че въпросният хормон може да се използва за разработване на терапия срещу деменция у хората. Учените планират да подберат препарати, които могат да предизвикат производство на иризин или да имат сходно с неговото въздействие.
Иризин се произвежда при усилена мускулна дейност. Хормонът играе също роля за метаболизма, като по-специално допринася за превръщането на бялата мазнина в кафява. Освен това наскоро бе доказано, че иризин участва в растежа на нервни клетки в хипокампуса.
Коментари