Реално са повече - над 90% от потърпевшите не подават жалба или сигнал

При агресия към лекар провинилите се да полагат общественополезен труд, предлага Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).  Във вторник тя стартира национална кампания срещу агресията над медици под наслов “Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме”.

“Една глоба от 1000 лева не решава проблема при хулиганско поведение като това в Горна Оряховица. Смятаме, че трябва да се полага и общественополезен труд. Оформили сме предложението си като призив.  Остава въпросът дали ще се приеме от институциите, за да влезе в някаква законова форма”, каза Милка Василева, председател на асоциацията.

Според здравното министерство от 2016 до 2018 г. в България са регистрирани над 100 случая на агресия над медицински екипи, основно в спешната помощ.

Реално обаче случаите са повече, защото над 90% от жертвите на насилие - без значение дали е физическо, или вербално - не подават жалба и не се обръщат към прокуратурата, показва анкета с 1400 медици. Тя е правена от края на 2017 г. до края на 2018 г. и бе представена от д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

“Близо 98% от медиците са били потърпевши от вербално насилие като груби реплики, обиди, приписване на престъпления. Много често те не знаят как да се защитят, защото не схващат обидата като форма на насилие. Докато физическото посегателство е най-често над екипите на спешната помощ и лекарите в неотложни кабинети, на вербално насилие са подложени всички почти всеки ден, при това не само от пациенти, но и от колеги”, каза Петрова.

91% от анкетираните посочват, че са били жертва на насилие, а 96% са били обиждани на работното им място. В 85% от случаите обидите са били от страна на колеги, но въпреки това 98% от жертвите не са предприели нищо, след като им е нанесена обида, показват данните.

“Недопустимо е жертва на физическата агресия да стават по 70-80 медици на година, а осъдените да са по-малко от 5”, каза д-р Нели Нешева от лекарския съюз.

По време на кампанията ще се търси и помощта на здравните медиатори, с които да се влезе в ромските общности, за да им се разясни системата на здравеопазване. “Установихме, че те нямат достатъчно грамотност по тези проблеми”, каза Василева.

В “Пирогов” обучават медиците как да се справят с конфликтен пациент

Медиците в най-голямата спешна болница у нас - “Пирогов”, са сред тези, които най-често стават жертва на агресия. Това е заради спецификата на хората, които приемат за лечение там. Но през последната година директорът д-р Асен Балтов въвежда мерки, които значително са подобрили нещата, казват медицинските сестри Цветелина Евтимова, Маргарита Танева, Галина Колева и Зинаида Николова.  Медицинските сестри Цветелина Евтимова, Маргарита Танева, Галина Колева и Зинаида Николова (от дясно на ляво)

Медицинските сестри Цветелина Евтимова, Маргарита Танева, Галина Колева и Зинаида Николова (от дясно на ляво)

Те се включиха в кампанията за борба с агресията над медици.

“Няколко са по-сериозните случаи на агресия напоследък в болницата. Единият е с колежката ни Виолета Стефанова от отделението по токсикология за възрастни. Преди около година и половина млад пациент, употребил амфетамини, я беше ударил. Имаше лицева травма, счупен нос, комоцио, претърпя операция. Стресът остава, но въпреки това се върна на работа.

След този случай ръководството взе мерки. Има видеонаблюдение, паникбутони във всичките спешни кабинети и пост на охрана в токсикологията. Има промяна и в приема на пациенти. Преди те идваха и директно влизаха в кабинета. Сега минават първо през регистратурата и се насочват към правилния кабинет според диагнозата.

Вече сме провели и 3 обучения на персонала - за конфликти, стрес и комуникация с пациента”, каза пред “24 часа” Цветелина Евтимова, главна сестра в “Пирогов”.

От февруари в спешното отделение са назначени и двама психолози. “Те работят и с пациентите, и с персонала, където има нужда, за да предотвратят конфликтни ситуации”, каза Маргарита Танева, старша сестра там.

Според колежката ѝ Галина Колева, старша сестра в токсикологията, случаите на насилие не ставали повече, но вербалната агресия е по-силна.

“Ние имаме и психиатър към клиниката, който всеки ден обслужва всички пациенти, които имат нужда”, каза Колева.

4 пъти жертва на насилие е била старшата сестра в педиатрията Зинаида Николова.

“Слава богу, нямам физическа травма, но психическата остава винаги. Смятам, че ниската здравна култура на населението, нагнетяването в публичното пространство и стресът, в който живеят хората, са водещи за това. Хората трябва да са малко по-разбрани, да изчакват реда си и да проявят разбиране. Няма как да бъдат обслужени всички наведнъж и на момента. Понякога има много по-тежки случаи”, казва Николова.