Въвеждане на т.нар. донорска карта, в която всеки да отбележи съгласие за евентуално донорство, е почти изкристализирала идея, става ясно от изявление на здравния министър.

Картата ще се купува и няма да е задължителна. Ще има по-скоро морална тежест и ще дава информация за волята на притежателя, обясни Кирил Ананиев.

Няма и 2 месеца срок му даде парламентът, за да изготви анализ на присажданията на органи у нас. До 1 април той трябва да го представи в НС, както и програма за промоция на донорството, решиха единодушно депутатите след разисквания, инициирани от БСП.

42 присаждания са направени у нас през 2018 г. ТВДърде малко поради липсата на информация у близките на хора в мозъчна смърт, които дават съгласието за донорство. ПРез 2010-2018 г. в 20% от донорските ситуации роднините отказвали.

Предвижда се свързване на по-малките болници с големите, където потенциални донори да се прехвърлят за изследвания и окончателна диагноза “мозъчна смърт”. Обмисля се и да се плаща на малките болници за поддържане и лечение на умрелия мозъчно до прехвърлянето му в голям център.

В края на месеца ще почне и медийна кампания в подкрепа на донорството.

Според Ананиев има поставена цел от 2021 г. у нас да се присажда бял дроб. През май започва обучение в Академията по трансплантация във Виена на лекари от болниците “Св. Екатерина” и ВМА. След това ще има и две 6-месечни обучения в Клиниката по гръдна хирургия във Виена.