Гонартрозата е форма на артроза, която обхваща ставите на коленете. Заболяването обикновено засяга възрастта над 60 години.
Както при всяка артроза, при гонартрозата започват постепенни промени във всички компоненти на ставата. Наред с другите изменения се появяват деформации на костта, неравности, изтъняване на ставния хрущял и др. Обикновено коленете се изкривяват, по-често навътре (нарича се варусна деформация), и по-рядко навън (валгус). При тези промени оста на натоварване се измества встрани от центъра на ставата и се концентрира повече върху вътрешната или външната част на коляното. Това е фаза, в която деформацията започва да се увеличава с геометрична прогресия и в рамките на месеци се стига до тежки изменения, обясни д-р Орлин Филипов, дм, главен лекар на ортопедичната болница “Витоша”. Според специалиста с дългогодишен опит е трудно артрозата да бъде забавена и хранителни добавки може да се предпишат само в най-ранните фази, но техният ефект не е доказан. При напреднали изменения вече е налице механичен проблем – неравности, които не може да се повлияят от никакви инжекции и лекарства. Когато се достигне този етап, не може да се разчита на друго лечение освен на смяна на ставата - ендопротезиране.
Моментът за смяна на ставата безспорно е дошъл, когато болките са силни и ограничават възможностите за нормален живот.
“За разлика от други състояния гонартрозата се лекува и операциите са успешни. Ендопротезирането на коленна става трае малко над час. При нас, в болница “Витоша”, прилагаме спинална упойка и пациентът остава в пълно съзнание. Увредените части на ставата се заменят с ендопротезата, състояща се от бедрен компонент, тибиален компонент и инлей. Те се фиксират към костта със специален медицински цимент и непосредствено след операцията болният може да ходи с пълно натоварване. Веднага започва раздвижване от рехабилитатор, а след изписване пациентът продължава да изпълнява вкъщи заучените упражнения. Пълното възстановяване се постига за месец-два, по-бързо при мъжете. Има тънкости по време на операцията, които помагат за по-бързото раздвижване. Прилагаме опит, придобит при едни от най-големите специалисти в света като например проф. Майкъл Судри, който беше председател на ортопедичната асоциация на Израел”, казва д-р Филипов.
Коленните ендопротези са високотехнологичен продукт и се произвеждат само в няколко развити държави, което обяснява защо цените са високи. Жалко е, че здравната каса не финансира пълния размер и се налага болните да доплащат, но цената не е непосилна, а ползата от това да се върнеш към нормален живот – огромна, добавя ортопедът.
Коментари